Magazyn Kreatywnego Nauczyciela

O nauczycielach
Zakładanie własnej szkoły językowej – sześć rzeczy, o których musisz pamiętać

Nie, zakładanie własnej szkoły językowej to totalna głupota! Chyba nigdy nie słyszałam, żeby takie słowa padły z ust nauczyciela lub lektora języka obcego. Jak było z tobą? Czy taka myśl przemknęła przez twoją głowę?

O dzieciach, O nauce, O nauczaniu, O nauczycielach
Współpraca z rodzicami – co zrobić by mieć ich po swojej stronie?

Jeśli chodzi o współpracę z rodzicami, nauczyciele dzielą się na dwa obozy – tych, którzy kontakt z rodzicami traktują jak swój największy koszmar i tych, dla których jest to pozytywne doświadczenie. Chcesz wiedzieć jak można sprawić, żeby współpraca ta była owocna? Najważniejsze to mieć plan.

O nauczaniu, O nauczycielach
Jak zacząć uczyć i nie zwariować – trzy złote zasady

Czasami zastanawiam się nad tym, jak porównałabym dawną siebie do obecnej siebie, gdybym brała udział w wyzwaniu 10 years challenge. Co prawda do takiego jubileuszu zawodowego jeszcze trochę mi brakuje. Czasami jednak czuję się jak nauczyciel z naprawdę imponującym stażem.

O nauczaniu
5 szybkich i niezawodnych lead-inów na zajęcia językowe

Jako nauczyciele doskonale wiemy, że kilka pierwszych minut spotkania „robi zajęcia” i nadaje ton wszystkiemu, co dzieje się później na lekcji. Nie przeczytasz dziś jednak o rozgrzewkach rozwiązujących języki naszym kursantom. Cofniemy się aż do samego początku, nawet pod zamknięte drzwi klasy!

O nauczycielach
Kalendarz nauczycielskich wydarzeń – marzec 2019

Jeżeli wydawało się wam, że w lutym mieliście mnóstwo nauczycielskich wydarzeń do wyboru, to marcowy kalendarz imprez zrobi na was ogromne wrażenie. Tej wiosny szykuje się prawdziwa metodyczna uczta, zwłaszcza dla tych z nas, którzy na co dzień pracują  z dziećmi i młodzieżą szkolną.

O dzieciach, O grach i zabawach, O nauce
Papierowe torebki na zajęciach z dziećmi – 6 praktycznych pomysłów na lekcję

Zaczynając pracę w przedszkolu nie miałam pojęcia, co mnie czeka. Praca z dziećmi, pomimo że chwilami trudna i niezwykle absorbująca, ma tę wielką zaletę, że niezwykle pobudza kreatywność i wyobraźnię.

O grach i zabawach, O nauczaniu
Uniwersalne pomoce dydaktyczne – przydatne na każdych zajęciach

Uczysz dorosłych kursantów oraz nastolatków i wydajesz krocie na pomoce dydaktyczne? Oto zestawienie uniwersalnych narzędzi, które przydadzą się na każdych zajęciach.

O dzieciach, O nauce, O nauczaniu
Twoje dziecko i nauka języka – jak zrobić to mądrze

W dzisiejszym świecie brak znajomości języka angielskiego może stanowić poważny problem. Pracodawcy mają swoje wymagania, podróżujemy za granicę, a i znalezienie pożądanych informacji w internecie wymaga od nas nieraz wypłynięcia na szerokie wody anglojęzycznych stron i portali. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby nasze dzieci uczyły się języka angielskiego od najmłodszych lat. Czy jednak uczymy […]

O nauczaniu
Rzucić to wszystko …. kośćmi – 6 sposobów na wykorzystanie kości do gry na lekcji

Kostka do gry. Losowość, suspens, niewiadoma. Przyjemny ciężar w dłoni, wyczuwalna pod palcami faktura wyżłobionych symboli. I jeszcze ten charakterystyczny odgłos toczenia po powierzchni stołu. Kości do gry to nie tylko doznanie czysto intelektualne. Kości są multisensoryczne! I to właśnie sprawia, że doskonale sprawdzają się podczas lekcji.

O nauczycielach
Kalendarz nauczycielskich wydarzeń – luty 2019

Luty to miesiąc ferii zimowych i walentynek, ale też początek drugiego semestru w szkole. Kiedy część z nas jeszcze odpoczywa gdzieś w górach lub planuje romantyczny wieczór 14 lutego, w mniejszych i większych miastach całej Polski (i nie tylko) startuje wiosenna tura konferencji oraz szkoleń metodycznych.

O grach i zabawach, O nauczaniu
5 pomysłów na wykorzystanie grafik i zdjęć na lekcji języka obcego

Wielu lektorów, po latach pracy związanej z nauczaniem języków obcych, posiada pokaźną kolekcję materiałów. Często pada magiczna obietnica: „nie przygotowuję kolejnych; mam już tyle, ile potrzebuję”. Bywają jednak materiały, na widok których rozbudza się nasza wyobraźnia i wiemy, że musimy włączyć je do naszej kolekcji. Jednym z takich materiałów dla wielu osób są zdjęcia, grafiki […]

O nauczaniu, O uczniach
Postanowienia noworoczne: w oczekiwaniu na nowych uczniów

Postanowienia noworoczne to temat rzeka: często rozmawiamy o sensie ich podejmowania; debatujemy nad najskuteczniejszymi sposobami wprowadzenia powziętych postanowień w życie; zastanawiamy się nad zasadami, które pomogą nam w nich wytrwać do następnego Sylwestra. W tym całym zamieszaniu często zapominamy o jednej ważnej rzeczy – osobach trzecich, których udział bywa niezbędny abyśmy mogli zrealizować nasze postanowienia. […]

O nauce
Postanowienie noworoczne: nauka języka obcego

Nadejście Nowego Roku to czas, kiedy wielu z nas rozmyśla nad zmianami w swoim życiu. Najpierw tworzymy listy z postanowieniami, później zaczynamy zastanawiać się nad tym, jak te zmiany wprowadzić w nasze życie. Bardzo często, chcąc się rozwijać i poszerzać swoje horyzonty, decydujemy się na rozpoczęcie nauki języka obcego.

O nauczycielach
Kalendarz nauczycielskich wydarzeń – styczeń 2019

Spokojnie dojadamy jeszcze bożonarodzeniowe pierogi, a tymczasem trenerzy i organizatorzy szkoleń nie próżnują. Na styczeń zaplanowali całe mnóstwo inspirujących nauczycielskich wydarzeń, w których udziału nie będziemy potrafili sobie odmówić.

O kulturze
Dwa tygodnie świętowania – Boże Narodzenie na Ukrainie

W trakcie naszych urlopowych wypraw niewielu z nas kieruje się na wschód. Jeśli już decydujemy się na ten kierunek, wybieramy się głównie do krajów orientu, zapominając o naszych najbliższych sąsiadach. Jednym z takich nieco zapomnianych sąsiadów w naszej zbiorowej świadomości jest Ukraina, którą odwiedzimy dzisiaj, żeby dowiedzieć się nieco o tamtejszych zwyczajach świątecznych.

O kulturze
Polka w Japonii – o braku świąt i obchodach Nowego Roku

Koniec grudnia jest dla większości z nas czasem rodzinnych spotkań, przyjaznej atmosfery i relaksu. Dla wielu Polaków jest to również okres związany z przeżyciami duchowymi, które niezmiennie towarzyszą świętom Bożego Narodzenia. Czy zastanawialiście się jednak kiedykolwiek nad tym, jak ten czas spędzają mieszkańcy dalekowschodnich krajów takich jak Japonia, Chiny czy Korea?

O kulturze
Wielka loteria i 12 rodzynek czyli o świętach Bożego Narodzenia w Hiszpanii

Wielka loteria, wigilijne spotkanie w barze, dwutygodniowe świętowanie i Prima Aprilis, który nie jest ani Prima ani Aprilis. To tylko kilka przykładów hiszpańskich tradycji związanych z okresem Bożego Narodzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świątecznych zwyczajach prosto z państwa torreadorów i ognistego flamenco – zapraszamy do czytania.

O grach i zabawach, O nauczaniu
Gry planszowe w formie książki – rozmowa o Bored? Games!

Czasami kreatywni ludzie napotykają na poważny problem – w ich głowach pojawia się zbyt wiele pomysłów. Preston Publishing, wydawnictwo odpowiedzialne za powstanie wielu wspaniałych publikacji wspomagających naukę języków, postanowiło poradzić sobie z nadmiarem pomysłów w dość niecodzienny sposób. Jak? Zrealizowali je wszystkie naraz!

O nauczycielach
Kalendarz nauczycielskich wydarzeń – grudzień 2018

Grudzień wydaje się czarną dziurą w kalendarzu szkoleń i konferencji. Ale to tylko pozory. Nie samymi świętami nauczyciel żyje. Udało mi się skompilować całkiem pokaźną listę imprez i szkoleń dla nauczycieli języków obcych, które odbywają się w ostatnim miesiącu tego roku.

O kulturze, O nauczaniu, O nauczycielach, O uczniach
Szok kulturowy i ciekawość świata – praca w ambasadzie Japonii

Wielu z nas marzy o podróżowaniu do egzotycznych krajów i odkrywaniu zupełnie nieznanych sobie miejsc. Jak się jednak okazuje, nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec świata, żeby zyskać niepowtarzalną szansę na obcowanie z kulturą inną niż ta, w której zostaliśmy wychowani. Dowiedziała się o tym Ola, która została zatrudniona przez japońską ambasadę jako lektorka języka […]

Nawigacja

Mój Koszyk

Zamknij

Lista życzeń

Zamknij
Viewed

Ostatnio oglądane

Zamknij

Szybki podgląd

Zamknij

Kategorie