Magazyn Kreatywnego Nauczyciela

O nauce, O nauczaniu
Nauczanie gramatyki – o czym warto pamiętać przygotowując zajęcia

Zdania na temat gramatyki, wśród moich uczniów, są mocno podzielone. Jedni ją lubią, inni jej szczerze nienawidzą i kręcą nosem, za każdym razem, kiedy dowiadują się, że dane zajęcia mają zostać poświęcone zagadnieniom gramatycznym. Skąd bierze się ta niechęć i jak ją zwalczyć – o tym opowiem w dzisiejszym artykule.

O nauczaniu, O nauczycielach, O uczniach
Seniorzy na angielskim – zajęcia językowe z najstarszymi uczniami w Polsce

Jeśli uważasz, że rozpoczęcie nauki języka obcego w wieku 70, 80, a nawet 90+ nie jest możliwe – jesteś w błędzie! O tym, jak nauka angielskiego w późnej fazie życia dała siłę intelektualną i stała się antidotum na osamotnienie i monotonię życia w Domu Pomocy Społecznej, opowie moja dzisiejsza rozmówczyni – Anna Wieczorek.

O nauczaniu, O uczniach
Młodzi gniewni – jak pracować z młodzieżą

Praca z młodzieżą bywa prawdziwym wyzwaniem – jak poradzić sobie z trudnościami, które regularnie napotykamy ucząc nastolatków? Oto kilka sprawdzonych sposobów. Wielokrotnie spotkałam się z opinią, że jeśli nie uczyło się nastolatków, to nie wie się, co to praca nauczyciela. Buzujące hormony, poczucie bycia kimś ważnym i dorosłym, pierwsze konflikty i poważne życiowe decyzje. To […]

O nauczycielach
Kalendarz nauczycielskich wydarzeń – maj 2019

Maj to miesiąc, kiedy nauczyciele języków pojawiając się tłumnie na ostatnich dużych konferencjach przed wakacjami, udowadniając, że nauczycielska praca nie kończy się przy tablicy. Kiedy nasi uczniowie myślą o wakacjach, my już planujemy kolejny rok szkolny i przygotowujemy się do niego metodycznie.

O dzieciach, O nauce, O nauczaniu
Arteterapia w pigułce – gdzie szukać informacji, jak zacząć

Każdy kreatywny nauczyciel, któremu zależy na ciekawych zajęciach i efektywnym nauczaniu swoich uczniów, korzysta z wielu form i metod nauczania. Zapewne większość z was nie raz używała nieświadomie na swoich zajęciach różnych form arteterapii. Warto dowiedzieć się, czym jest dokładnie arteterapia i jakie są jej możliwości, dzięki czemu zyskamy szansę na wykorzystanie pełni jej potencjału.

O nauczycielach
Strajk – nauczycielska walka o godność systemu edukacji

8 kwietnia 2019 roku rozpoczął się strajk polskich nauczycieli. Strajk, który jest głosem nauczycieli w walce o godne pensje i może stać się początkiem drogi do usprawnienia polskiego systemu edukacji. Co jakiś czas, zazwyczaj kiedy zbliżają się wybory, strony walczące o stołki lubią wspomnieć co nieco o polskim systemie edukacji. Zazwyczaj mówi się o konieczności […]

O nauczycielach
Dlaczego warto się szkolić? O rozwoju nauczyciela

Jakie jest główne zadanie nauczyciela? Oczywistą odpowiedzią, która nasuwa się automatycznie, jest nauczanie. Uczniowie, studenci, słuchacze w szkołach językowych czy kursanci korporacyjni – to na nich skupiona jest uwaga nauczyciela języka obcego. A co jeśli chodzi o uczenie się samego nauczyciela?

O nauczycielach
Kalendarz nauczycielskich wydarzeń – kwiecień 2019

Wypadające w tym roku pod koniec kwietnia święta sprawiły, że pierwsze dwa tygodnie tego miesiąca są po brzegi wypakowane cennymi konferencjami i szkoleniami. Czas obudzić się z zimowego snu, bo czeka was prawdziwa metodyczna piguła .

O nauczycielach
Zakładanie własnej szkoły językowej – sześć rzeczy, o których musisz pamiętać

Nie, zakładanie własnej szkoły językowej to totalna głupota! Chyba nigdy nie słyszałam, żeby takie słowa padły z ust nauczyciela lub lektora języka obcego. Jak było z tobą? Czy taka myśl przemknęła przez twoją głowę?

O dzieciach, O nauce, O nauczaniu, O nauczycielach
Współpraca z rodzicami – co zrobić by mieć ich po swojej stronie?

Jeśli chodzi o współpracę z rodzicami, nauczyciele dzielą się na dwa obozy – tych, którzy kontakt z rodzicami traktują jak swój największy koszmar i tych, dla których jest to pozytywne doświadczenie. Chcesz wiedzieć jak można sprawić, żeby współpraca ta była owocna? Najważniejsze to mieć plan.

O nauczaniu, O nauczycielach
Jak zacząć uczyć i nie zwariować – trzy złote zasady

Czasami zastanawiam się nad tym, jak porównałabym dawną siebie do obecnej siebie, gdybym brała udział w wyzwaniu 10 years challenge. Co prawda do takiego jubileuszu zawodowego jeszcze trochę mi brakuje. Czasami jednak czuję się jak nauczyciel z naprawdę imponującym stażem.

O nauczaniu
5 szybkich i niezawodnych lead-inów na zajęcia językowe

Jako nauczyciele doskonale wiemy, że kilka pierwszych minut spotkania „robi zajęcia” i nadaje ton wszystkiemu, co dzieje się później na lekcji. Nie przeczytasz dziś jednak o rozgrzewkach rozwiązujących języki naszym kursantom. Cofniemy się aż do samego początku, nawet pod zamknięte drzwi klasy!

O nauczycielach
Kalendarz nauczycielskich wydarzeń – marzec 2019

Jeżeli wydawało się wam, że w lutym mieliście mnóstwo nauczycielskich wydarzeń do wyboru, to marcowy kalendarz imprez zrobi na was ogromne wrażenie. Tej wiosny szykuje się prawdziwa metodyczna uczta, zwłaszcza dla tych z nas, którzy na co dzień pracują  z dziećmi i młodzieżą szkolną.

O dzieciach, O grach i zabawach, O nauce
Papierowe torebki na zajęciach z dziećmi – 6 praktycznych pomysłów na lekcję

Zaczynając pracę w przedszkolu nie miałam pojęcia, co mnie czeka. Praca z dziećmi, pomimo że chwilami trudna i niezwykle absorbująca, ma tę wielką zaletę, że niezwykle pobudza kreatywność i wyobraźnię.

O grach i zabawach, O nauczaniu
Uniwersalne pomoce dydaktyczne – przydatne na każdych zajęciach

Uczysz dorosłych kursantów oraz nastolatków i wydajesz krocie na pomoce dydaktyczne? Oto zestawienie uniwersalnych narzędzi, które przydadzą się na każdych zajęciach.

O dzieciach, O nauce, O nauczaniu
Twoje dziecko i nauka języka – jak zrobić to mądrze

W dzisiejszym świecie brak znajomości języka angielskiego może stanowić poważny problem. Pracodawcy mają swoje wymagania, podróżujemy za granicę, a i znalezienie pożądanych informacji w internecie wymaga od nas nieraz wypłynięcia na szerokie wody anglojęzycznych stron i portali. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby nasze dzieci uczyły się języka angielskiego od najmłodszych lat. Czy jednak uczymy […]

O nauczaniu
Rzucić to wszystko …. kośćmi – 6 sposobów na wykorzystanie kości do gry na lekcji

Kostka do gry. Losowość, suspens, niewiadoma. Przyjemny ciężar w dłoni, wyczuwalna pod palcami faktura wyżłobionych symboli. I jeszcze ten charakterystyczny odgłos toczenia po powierzchni stołu. Kości do gry to nie tylko doznanie czysto intelektualne. Kości są multisensoryczne! I to właśnie sprawia, że doskonale sprawdzają się podczas lekcji.

O nauczycielach
Kalendarz nauczycielskich wydarzeń – luty 2019

Luty to miesiąc ferii zimowych i walentynek, ale też początek drugiego semestru w szkole. Kiedy część z nas jeszcze odpoczywa gdzieś w górach lub planuje romantyczny wieczór 14 lutego, w mniejszych i większych miastach całej Polski (i nie tylko) startuje wiosenna tura konferencji oraz szkoleń metodycznych.

O grach i zabawach, O nauczaniu
5 pomysłów na wykorzystanie grafik i zdjęć na lekcji języka obcego

Wielu lektorów, po latach pracy związanej z nauczaniem języków obcych, posiada pokaźną kolekcję materiałów. Często pada magiczna obietnica: „nie przygotowuję kolejnych; mam już tyle, ile potrzebuję”. Bywają jednak materiały, na widok których rozbudza się nasza wyobraźnia i wiemy, że musimy włączyć je do naszej kolekcji. Jednym z takich materiałów dla wielu osób są zdjęcia, grafiki […]

O nauczaniu, O uczniach
Postanowienia noworoczne: w oczekiwaniu na nowych uczniów

Postanowienia noworoczne to temat rzeka: często rozmawiamy o sensie ich podejmowania; debatujemy nad najskuteczniejszymi sposobami wprowadzenia powziętych postanowień w życie; zastanawiamy się nad zasadami, które pomogą nam w nich wytrwać do następnego Sylwestra. W tym całym zamieszaniu często zapominamy o jednej ważnej rzeczy – osobach trzecich, których udział bywa niezbędny abyśmy mogli zrealizować nasze postanowienia. […]

Nawigacja

Mój Koszyk

Zamknij

Lista życzeń

Zamknij
Viewed

Ostatnio oglądane

Zamknij

Szybki podgląd

Zamknij

Kategorie