ucząc dorosłych

Ucząc dorosłych – 10 inspirujących blogów anglistów pracujących z dorosłymi

Skąd czerpać wiedzę o nowinkach, o najlepszych materiałach, najbardziej angażujących aplikacjach do nauki lub najświeższych źródłach wartościowych podcastów? Gdzie przeczytać najbardziej praktyczne porady dotyczące prowadzenia zajęć, organizacji pracy i warsztatu lektora? Na Teacher’s Corner lub… na nauczycielskich blogach.

O ile blogujących i dzielących się zarówno pomysłami, jak i materiałami nauczycieli dzieci i młodzieży jest całkiem sporo, o tyle ucząc dorosłych czasami czujemy się pozostawieni sami sobie. A jednak, wśród blogujących anglistów udało mi się znaleźć co najmniej dziesięć źródeł naprawdę cennej lektorskiej wiedzy, które – aby nikogo nie urazić – przedstawiam wam w porządku alfabetycznym.

1. Katarzyna Choroszy

Angielski zawodowo Bardzo przyjemny, lekko napisany blog nauczycielki angielskiego pracującej w szkole średniej. Zajrzyjcie tu po fajne pomysły na swoje lekcje z młodzieżą i dorosłymi oraz recenzje konferencji i wydarzeń, bo Kasia bywa na chyba wszystkich ważnych imprezach dla anglistów. Jeżeli z jakichś powodów musicie ominąć jakąś nauczycielską imprezę, nie ma co panikować: na tym blogu na pewno pojawi się obszerna relacja. Angielski zawodowo znajdziecie TUTAJ na Facebooku.

2. Sylwia Clayton

Sylwia Clayton Sylwia specjalizuje się w uczeniu dorosłych i o tym właśnie pisze. Na jej blog warto zajrzeć po recenzje podręczników i innych nauczycielskich materiałów, ale przede wszystkim po super pomysły na lekcje (w tym rewelacyjną lekcję z nauką przekleństw), praktyczne porady metodyczne i podpowiedzi jak się szkolić za darmo. Znajdziecie tutaj również trzeźwe i krytyczne spojrzenie na edukacyjne mody (polecam wam wpis Sylwii  o wykorzystaniu nowoczesnych technologii). Jeżeli po lekturze blogowych wpisów Sylwii jeszcze wam mało, więcej znajdziecie na Facebooku TUTAJ oraz TUTAJ.

3. Katarzyna Grodzka

Katarzyna Grodzka Kasia ma bogate doświadczenie w pracy z dorosłymi i mnóstwo praktycznych pomysłów dla innych nauczycieli: jak korzystać ze zdjęć na lekcji, jak utrwalać słownictwo. Na jej blogu znajdziecie przydatne gotowce: kompletne lekcje (gotowe do druku) na bazie autentycznego materiału wideo, podczas których wasi uczniowie nie tylko poćwiczą słownictwo czy gramę, ale również nauczą się efektywniej notować lub dokonywać wyboru stopnia formalności pisanych maili. Po więcej warto zajrzeć TUTAJ na fanpage Kasi.

4. Małgorzata Kwiatkowska

Lesson Plan Digger Gotowe lekcje z eleganckimi worksheetami do druku, w tym lekcje na Pronunciation (nawet na akcent, akcent proszę Państwa! – a wszyscy wiemy, że przystępne zadania na akcent są na wagę złota). Mnóstwo innych aktywności na wasze zajęcia: od pomysłów na powtórki słownictwa niewymagające ze strony nauczyciela przygotowań po ćwiczenia na mówienie dla dużych grup. Najświeższe pomysły od Lesson Plan Digger pojawiają się na bieżąco również TUTAJ. ucząc dorosłych - bloggery

5. Aleksandra Macenowicz

Get Engspired Jeżeli masz czasem ochotę poczytać nauczycielskiego bloga napisanego lekko i przyjemnie, coś co się po prostu dobrze czyta, a przy okazji dowiedzieć się czegoś pożytecznego, to zdecydowanie jest to blog dla ciebie. Docelowym odbiorcą Oli jest raczej nie nauczyciel, lecz uczeń, ale moim zdaniem nauczyciele również bardzo dużo z Get Engspired dla siebie wyniosą: od sposobów walki  z fossilized errors u swoich uczniów, po cenne artykuły do podsunięcia pod nos tymże. Na Fb Ola ma aż 4000 fanów – TUTAJ sprawdzicie dlaczego.

6. Karolina Marciniak

Business to English Blog Karoliny to świeżynka, kilka wpisów zaledwie, ale zapowiada się całkiem nieźle. Karolina specjalizuje się w Business English i z tego właśnie zakresu gotowe materiały i pomysły na lekcje u niej znajdziecie.

7. Magdalena Ślawska

Język angielski zawodowy Ten blog to prawdziwa gratka zarówno dla nauczycieli akademickich (Magda prowadzi lektoraty na uczelni), jak i lektorów ESP. Ale, ale… pomysły i gotowe lekcje Magdy spokojnie wykorzystacie również ucząc dorosłych na zajęciach Business English, czy General English. A jeżeli lubicie korzystać ze smartfonowych apek i innych internetowych rewelacji ułatwiających nauczycielowi życie, to do Magdy musicie zajrzeć koniecznie: na pewno znajdziecie tutaj coś nowego i baaardzo przydatnego. Po więcej fenomenalnie zaangażowanej Magdy zerknijcie TUTAJ.

8. Aniela Tekiela

Kreatywne nauczanie języków obcych Krótkie i treściwe wpisy autorki, której nazwisko kojarzy chyba każdy anglista w tym kraju. Czy to blog nauczycielki dorosłych? Niekoniecznie… ale czasem jednak tak. I z całą pewnością lektorzy pracujący z dorosłymi znajdą tu dla siebie wiele użytecznych wpisów: od świetnych pomysłów na wykorzystanie ogólnodostępnych pomocy naukowych, po lekcje z filmami z youtube, grami, zdjęciami, materiałami przygotowywanymi przez uczniów samodzielnie…. Ech, czego tu nie znajdziecie! Koniecznie znajdźcie Anielę na Facebooku TUTAJ oraz TUTAJ. (osiem tysięcy fanów na Fb nie może się mylić)

9. Beata Topolska

Beata Topolska Blog zgrabnie podzielony na strefę lektora i strefę ucznia. W strefie lektora znajdziecie trochę luźnych artykułów i mnóstwo przydatnych porad (od metod adaptowania materiałów autentycznych po gospodarowanie własnym czasem).  Jeżeli potrzebujecie  technik, które pomogą waszym uczniom uczyć się nowych słówek lub podkręcić motywację do nauki, zajrzyjcie też do strefy ucznia. No i nie zapomnijcie rzucić okiem na gotowe lekcje Beaty. Beata – trener języka angielskiego do śledzenia również TUTAJ.

10. Katarzyna Warszyńska

EV Szkolenia Pomysły na proste, ale angażujące aktywności do wykorzystania na zajęciach z dorosłymi i młodzieżą. Jeżeli szukacie gotowych lekcji do zaadaptowania, nie zawiedziecie się  tym blogiem. Kasia prowadzi też szkolenia dla lektorów, o których regularnie informuje właśnie na swoim blogu. Najświeższe informacje o szkoleniach Kasi Warszyńskiej również TUTAJ oraz TUTAJ.   Czy na tej liście uwzględniłam wszystkich blogujących anglistów uczących dorosłych? Na pewno nie. Jeżeli o kimś zapomniałam, daj znać w komentarzu poniżej.
Autorka Ania

Lektorka z wieloletnim doświadczeniem, właścicielka szkoły językowej, autorka materiałów edukacyjnych

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]