Wakacje – czas przygotowań na nowy rok szkolny

Rok szkolny 2019/2020 pełen był zawirowań i niespodziewanych zwrotów akcji. Na szczęście wakacje coraz bliżej. Dwa letnie miesiące są doskonałym czasem na naładowanie akumulatorów oraz skuteczne przygotowanie się na kolejny rok szkolny!

Ostatnie miesiące dały nam w kość. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Koronasytuacja zmusiła społeczność nauczycieli do nielichego kombinowania. Niezależnie od tego, do której grupy nauczycieli języków obcych należysz – tych uczących w szkole, nauczających w sektorze prywatnym, czy prowadzących własny biznes językowy – na pewno twoje zawodowe zwyczaje zostały wywrócone na drugą stronę. Większość nauczycieli może być jednak z siebie dumna – jakoś się udało! Czas na zasłużony urlop!

W zeszłym roku, w artykule Nauczycielskie wakacje – jak wykorzystać wolny czas podpowiadałam, jak można spożytkować wakacyjny urlop, łącząc przyjemne z pożytecznym. W tym roku, przychodzę do Was z aktualizacją. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zacząć nowy rok szkolny ze 100% skutecznością.

Cicho wszędzie, głucho wszędzie! Co to będzie?

Nie wiemy niestety, jak będzie wyglądał powrót do szkół w następnym semestrze. Jak na razie nie znamy oficjalnego stanowiska władz i możemy bazować jedynie na własnych przypuszczeniach.

Niektórzy dyrektorzy straszą, że być może we wrześniu będziemy kontynuować model nauczania online. Podobne głosy słychać również od strony rektorów uczelni wyższych.

Sektor prywatnych zajęć językowych również boryka się z istotnymi problemami, związanymi z przygotowaniami do następnego semestru. Jaka powinna być liczebność grup? Zajęcia tylko stacjonarne, tylko online czy może w modelu mieszanym w zależności od deklaracji kursantów?

Nikt nie wie dokładnie, czego możemy się spodziewać. Oczywiście mamy swoje przewidywania. Na łamach naszego magazynu, swoimi przemyśleniami podzieliła się Ania Barbarska, właścicielka szkoły językowej i lektorka z wieloletnim doświadczeniem. Jakie są przewidywania Ani? Sprawdźcie w naszym artykule: Jak będzie wyglądał rynek szkół językowych po koronawirusie?

Niezależnie jednak od przewidywań prawda jest jedna: nauczyciele muszą być gotowi na wszystko! Również na kontynuację nauczania online.

Dobry plan podstawą sukcesu

Zanim zaczniesz jakiekolwiek przygotowania na następny rok szkolny, zrób sobie ulubioną herbatkę, usiądź w fotelu z notatnikiem w ręku i przygotuj swój autorski plan działania.

Co powinien twój plan zawierać? Przede wszystkim podsumowanie mijającego nam właśnie semestru. Zastanów się nad tym, czego najbardziej ci brakowało w ciągu ostatnich miesięcy i co sprawiało najwięcej problemów. Wynotuj też wszystko to, co sprawiało ci najwięcej przyjemności i wszystkie działania, które zakończyły się sukcesem. Przemyśl, co możesz zrobić ze swojej strony, żeby poprawić sytuację i w następnym roku wypisać więcej po stronie pozytywów, a mniej po stronie negatywów

W poszukiwaniu nowych pomysłów nie wahaj się rozmawiać z innymi nauczycielami. Konsultacja z koleżankami i kolegami po fachu może być niezwykle przydatna. Nie mniej użyteczna i istotna będzie opinia twoich uczniów – warto rozważyć przeprowadzenie anonimowych ankiet, które podpowiedzą ci, nad czym warto popracować w kontekście zajęć online.

Gry i zabawy sensoryczne

Po długich miesiącach w domowym zaciszu, uczniowie, którzy zdecydują się we wrześniu na rozpoczęcie kursów stacjonarnych, będą spragnieni wrażeń sensorycznych. Wszystkie gry i zabawy, które aktywizują grupę będą mile widziane.

Co sprawdzi się najlepiej na zajęciach w nowym semestrze? Gry takie jak Dixit, Chyba śnisz czy kostki Story Cubes. Karty konwersacyjne i związane z nimi aktywności (wiele pomysłów na wykorzystanie takich kart znajdziesz na stronie StoryBits oraz w naszych artykułach 10 niezawodnych sposobów na rozgrzewkę z kartami StoryBits, Nowy członek rodziny – karty StoryBits Kids  i w naszym dziale Inspiracje). Na swoich lekcjach możesz wykorzystać również pomysły na zabawy ruchowe. Takie jak te, które przedstawiamy w naszym artykule: Papierowe torebki na zajęciach.

Książki, gry i inne materiały na zajęcia nie tylko stacjonarne

Wybierając nowe książki i materiały do swojej kolekcji, zwróć uwagę szczególnie na te tytuły, które będzie można wykorzystać bez jakichkolwiek komplikacji w trakcie zajęć online.

Szukasz podręcznika dla swojej klasy? Sprawdź, które wydawnictwa udostępniają dodatkowe materiały online.

Wakacyjny urlop to również doskonały czas na przetestowanie wszelkiego rodzaju aplikacji wspomagających proces nauczania języków obcych. Mając więcej czasu, możesz na spokojnie sprawdzić, które aplikacje przydadzą się twoim uczniom oraz odpowiadają twojemu stylowi pracy i twoim potrzebom.

Pamiętaj również o tym, żeby rozważając sposoby wykorzystania poszczególnych materiałów nie łamać praw autorskich. Jeśli myślisz, że zeskanowanie kart konwersacyjnych albo stron z książki i wysłanie tak przygotowanych materiałów do uczniów to dobry pomysł – powstrzymaj się. Postępując w taki sposób, łamiesz prawa autorskie poprzez udostępnianie materiałów szerszej publiczności. Oczywiście możesz udostępniać swój ekran, na którym wyświetlasz poszczególne obrazy lub np. pokazywać karty do kamery, lecz wysyłanie jakichkolwiek plików jest niewskazane.

Technika i inne cuda

Twoi uczniowie, w trakcie zajęć online, skarżyli się na jakość dźwięku lub obrazu? Jeśli tak, warto pomyśleć nad nowym sprzętem do domowej pracowni.

To właśnie wakacje są najlepszym momentem na przemyślane zakupy. Dlaczego? Dlatego, że mamy więcej czasu na zapoznanie się z licznymi ofertami i buszowanie po internecie w celu znalezienia odpowiedzi na odwieczne pytanie: który sprzęt będzie najlepszy.

No i nie zapominajmy o wakacyjnych wyprzedażach. Te mogą być doskonałą okazją do nabycia nowego sprzętu w okazyjnych cenach.

Kwestie prawne

Ten podpunkt kieruję głównie do osób, które udzielają prywatnych lekcji i są właścicielami szkół językowych.

Wiem, że w momencie, kiedy „zamknięto szkoły” w marcu, wiele szkół językowych zmagało się z problemem osób rezygnujących z kursów. Wielu uczniów nie zgadzało się również na przejście na zajęcia online z bardzo różnych powodów.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w zbliżającym się semestrze (wiemy bowiem, że może być różnie z prowadzeniem zajęć stacjonarnych przez cały rok), zalecamy aktualizację treści umów.

Co może pomóc nam zabezpieczyć nasze interesy? Przede wszystkim dodanie do umowy na kurs klauzuli, że w przypadku wystąpienia tzw. siły wyższej uczniowie deklarują gotowość przejścia na zajęcia online, a ewentualna rezygnacja z kursu odbywa się na „normalnych zasadach”.

Nie można zapomnieć również o osławionym RODO. Warto zawczasu przygotować odpowiednią politykę prywatności, która w swojej treści będzie zahaczać również o tematykę związaną z zajęciami prowadzonymi online.

Organizacja kursów prywatnych

Rzeczą, którą warto rozważyć w związku z przygotowaniami do pracy w roku szkolnym 2020/2021 jest sama organizacja kursów językowych.

Wiadomo już, że kursanci podzielili się na dwa obozy – tych, którzy chcą się uczyć wyłącznie stacjonarnie oraz tych, którym spodobał się model zajęć online.

Jako właściciel własnego językowego biznesu pamiętaj o tym, zabierając się do przygotowania nowego grafiku. Przemyśl, czy chcesz prowadzić jedynie zajęcia w swojej placówce, czy rozszerzyć ofertę o zajęcia online. Ważną zaletą tej drugiej opcji, jest możliwość znalezienia uczniów w tych miejscach, które ze względu na dystans, wcześniej pozostawały poza twoim zasięgiem.

Warto zastanowić się również nad kwestią liczebności grup. Mniejsza liczba kursantów da ci możliwość „utrzymania” kursu w przypadku nawrotu epidemii. Dodatkowo uczniowie mogą czuć się znacznie bezpieczniej, uczęszczając na zajęcia w mniejszych grupach, a jak wiadomo komfort klienta jest bardzo ważny dla funkcjonowania szkoły językowej.

Przygotowanie szkoły na powrót uczniów

Jeśli chcesz ponownie otworzyć swoją szkołę dla powracających po wakacjach uczniów, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu samej placówki. W te wakacje na pewno warto zakupić większą ilość środków dezynfekujących.

Weź również pod uwagę, że konieczne może być dokonywanie dezynfekcji sal zajęciowych pomiędzy kolejnymi grupami. Warto uwzględnić czas na sprzątanie pomiędzy blokami zajęć.

Nie daj się jednak naciągnąć na kuszące oferty firm sprzątających, które deklarują gotowość wystawienia certyfikatu głoszącego, że twoja szkoła została odpowiednio zdezynfekowana i jest miejscem bezpiecznym dla uczniów. Niestety, aby taki certyfikat był ważny i zaświadczał prawdę, konieczne byłoby odkażanie szkoły… po każdych zajęciach. Nie okłamuj siebie i nie okłamuj swoich uczniów! Zamiast okazyjnej wizyty firmy odkażającej pomieszczenia, znacznie lepiej sprawdzi się regularne, samodzielne sprzątanie szkoły z wykorzystaniem przeznaczonych do takich zadań detergentów.

Ode mnie, na chwilę obecną, to już wszystko. Jeśli planujesz podjąć dodatkowe działania, w celu przygotowania się na nowy rok szkolny, koniecznie podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

Autorka Aleksandra

Aleksandra Łukasiewicz

Dziennikarka, copywriter, studentka filologii polskiej

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]