Nauczycielskie wakacje - jak wykorzystać wolny czas

Nauczycielskie wakacje – jak wykorzystać wolny czas

Minął pierwszy tydzień wakacji. Jeszcze nie opadł kurz po zakończeniu roku szkolnego, ale ty już powoli myślisz o tym, co będziesz robić w czasie swojego nauczycielskiego urlopu. Jeśli nie masz pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu lub poszukujesz nowych wyzwań na czas letnich upałów – przychodzimy z pomocą w postaci krótkiej listy pomysłów od naszej redakcji.

Sposobów na spędzenie letniego urlopu jest wiele. Jeśli czujesz, że chcesz dobrze wykorzystać ten wolny czas, jednak nie masz pewności, na czym najlepiej będzie się skupić – oto nasza lista rzeczy, które nauczyciel może zrobić, aby odpocząć po minionym roku pracy i przygotować się na następny maraton. 

1. Odpoczynek

Po wyczerpującym roku szkolnym, wypoczynek powinien znajdować się wysoko na liście priorytetów każdego nauczyciela. Tak po prostu! 

Człowiek wypoczęty to człowiek zadowolony. Badania pokazują, że osoby, które poświęcają odpowiednią ilość czasu na relaks, stają się bardziej odporne na stres i związane z nim choroby oraz są bardziej produktywne. Mogą również pochwalić się większą kreatywnością, która jest tak ważna w zawodzie nauczyciela. 

Zalecamy zatem relaks. Więcej o nauczycielskim wypoczynku możecie przeczytać w artykule Kasi Mazalewskiej What doesn’t kill you makes you stronger

2. Porządek w materiałach

Trzy kartony zalegają na dnie szafy? Skrzętnie kolekcjonowane kserówki wypełniają domykającą się z trudem szufladę biurka? Zbiór rolek po papierze toaletowym niebezpiecznie się powiększył, a ulubiony segregator w kwiatki błaga o litość, bo ilość zgromadzonych w nim scenariuszy zajęć zaczęła przekraczać poziom krytyczny? 

Nauczycielskie wakacje - jak wykorzystać wolny czas

Jeśli w trakcie wakacji nie prowadzisz lekcji ani zajęć językowych, wolny czas warto przeznaczyć na zrobienie porządku we wszystkich swoich nauczycielskich materiałach. Dokładnie sprawdź, jakie rzeczy udało ci się zebrać w tym roku. Szczerze przyznaj się przed sobą, kiedy ostatnio były ci potrzebne te wszystkie super fotografie i wycinki z zagranicznej prasy. Jak już to zrobisz – wyrzuć to, czego dłużej nie potrzebujesz. Zrób miejsce na nowe rzeczy!

To, co zostawisz, warto posegregować. Możesz wykorzystać do tego kolorowe pudełka, segregatory czy zakładki indeksujące. Poziomy znajomości języka, struktury gramatyczne, wiek uczestników kursu – nie ważne jaki system organizacji materiałów obierzesz. Najważniejsze, żeby zapanował porządek.

3. Kursy zawodowe

Wakacje to czas, kiedy na rynku dostępna jest cała masa szkoleń. W swoim artykule Dlaczego warto się szkolić? O rozwoju nauczyciela, Kasia Grodzka wyjaśnia, dlaczego tak ważne jest aby nauczyciel nieustannie aktualizował posiadaną przez siebie wiedzę o nowinkach i metodach wykorzystywanych w szkolnictwie. Dlatego, jeśli masz chwilę, warto zapoznać się z tegoroczną ofertą szkoleniową, w której można śmiało przebierać!

Tematyka szkoleń dla nauczycieli jest bardzo zróżnicowana. Jeśli chcesz, możesz poszerzyć swoje kompetencje z dziedzin typowo nauczycielskich, takich jak chociażby metodyka, psychologia dziecięca czy socjologia. To jednak nie wszystko! Jeśli lubisz aktywne zajęcia, możesz zapisać się na szkolenia, które pokażą ci jak organizować eksperymenty naukowe wspólnie z uczniami. Jeśli zaś drzemie w tobie artystyczna dusza, możesz zwrócić uwagę na szkolenia z dziedziny arteterapii, o której w swoim artykule Arteterapia w pigułce pisze Katarzyna Góralczyk.

4. Dobra lektura

Chcąc realizować oba postulaty – odpoczynek i samorozwój – możesz postawić na lekturę w domowym zaciszu. 

Jako nauczyciel możesz skupić się na publikacjach z dziedziny metodyki, psychologii i socjologii. 

Nauczycielskie wakacje - jak wykorzystać wolny czas

Joanna Steinke-Kalembka, doświadczona psycholog i terapeutka, w swojej publikacji „ „Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?” podpowiada jak stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi motywacji u dziecka. Autorka tłumaczy, jak sprawić, aby dziecko poczuło się zachęcone, a nie nakłaniane do pewnych aktywności – takich jak chociażby nauka czy uczestnictwo we wspólnym wypełnianiu domowych obowiązków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak na zajęciach z języka obcego możesz wykorzystać gry, koniecznie sprawdź pozycję Games for Language learning

Możliwość popracowania nad własną kreatywnością wraz ze swoją pozycją Umysł kreatywny. 62 ćwiczenia rozwijające intelekt” daje nam Edward de Bono. Ćwiczenia przedstawione w publikacji sprawdzą się zarówno do samodzielnych ćwiczeń dla nauczyciela jak i w trakcie zabaw z uczniami. 

Jeśli masz ochotę sięgnąć po kolejne dawki wiedzy, serdecznie polecamy również poniższe pozycje:

  • Nick Thorner, „Motivational teaching”; 
  • Daniel Kahneman, „Thinking fast and thinking slow”;
  • Jeffrey D. Holmes, „Edukacja i uczenie się”.

5. Buszowanie w internecie

Wakacje to świetny moment aby nadrobić lekturę nauczycielskich blogów. W sieci jest wiele miejsc, tworzonych przez nauczycieli z myślą o innych nauczycielach, które mogą stać się źródłem wielkiej inspiracji i prawdziwą kopalnią pomysłów. 

Naszym zdaniem, każdy nauczyciel języków obcych powinien zapoznać się z blogami tych zaangażowanych nauczycielek i lektorek! 

Pierwsze z serii zestawień świetnie prowadzonych i pełnych pomysłów blogów nauczycielskich znajdziesz w naszym blogowym wpisie Ucząc dorosłych – 10 inspirujących blogów anglistów pracujących z dorosłymi.

6. Rozwój własnej marki

Jeśli zajmujesz się prowadzeniem własnej działalności – nie ważne, czy jesteś właścicielem szkoły językowej czy też korepetytorem działającym na własną rękę – możesz skusić się na lekturę pozycji z dziedziny marketingu, zarządzania i promowania własnej marki. 

Pozycją obowiązkową dla każdego, kto chce zacząć swoją przygodę z marketingiem jest dzieło profesora marketingu Philipa Kotlera, Marketing 4.0. Lektura tej pozycji przybliży ci podstawowe zasady działania marketingu oraz nakreśli rolę klienta jako ambasadora marki w obecnym świecie internetu i mediów społecznościowych. 

Nauczycielskie wakacje - jak wykorzystać wolny czas

Jeśli sądzisz, że reklama w internecie i budowanie swojego wizerunku za pomocą mediów społecznościowych jest ci niepotrzebne, sięgnij po pozycję Ekonomia wdzięczności. Zasada wzajemności w biznesie” autorstwa Gary’ego Vaynerchuka, z którego dowiesz się, dlaczego tak ważne jest budowanie dobrych relacji z klientem i jak mogą do tego celu przysłużyć się właśnie media społecznościowe. 

Jeśli działasz aktywnie w sieci – prowadzisz bloga, fanpage na Facebooku lub masz swojego Instagrama – wakacje to również fantastyczny czas na przygotowanie nowych materiałów i zadbanie o wartościowy content, którym będziesz się dzielić ze swoimi czytelnikami w nadchodzącym roku szkolnym.

Dopiero planujesz zagościć w sieci ze swoją działalnością? To właśnie teraz jest najlepszy moment aby nauczyć się, jak wszystko działa! 

Jak ty najczęściej spędzasz nauczycielskie wakacje? Masz może swój sprawdzony sposób na wykorzystanie wolnego czasu? Jeśli tak – koniecznie podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu! 

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]