karty StoryBits Kids

Nowy członek rodziny – karty StoryBits Kids

Zapach farby drukarskiej unosi się w powietrzu, zapowiadając zbliżającą się premierę kart StoryBits Kids. Aby uprzyjemnić czas oczekiwania wszystkim zainteresowanym, opowiadamy, co czeka na was w najnowszym zestawie kart StoryBits.

Jeśli jeszcze nie wiecie, czym są karty StoryBits, spieszę z krótkimi wyjaśnieniami!

StoryBits to karty obrazkowe, które zostały stworzone przez lektorów z myślą o lektorach. Na 54 kartach znajdziecie ośmioro bohaterów, których przygody i codzienne perypetie zachęcą każdego ucznia do rozmowy i opowiadania historii na zajęciach z języka obcego. Uniwersalny język obrazu sprawia, że karty StoryBits mogą być wykorzystane na zajęciach każdego języka, na dowolnym poziomie. StoryBits to nie tylko snucie opowieści. Bogate w szczegóły karty umożliwiają przeprowadzenie ćwiczeń, które pomogą w przećwiczeniu rozmaitych struktur gramatycznych, a starannie przemyślana i opracowana warstwa leksykalna pomoże twoim uczniom poznać i zapamiętać wiele nowych słów.

Od pomysłu do realizacji

Rok temu na rynek trafiła pierwsza wersja kart StoryBits. Nasze obrazkowe karty storytellingowe stworzone zostały z myślą o pracy z dorosłymi kursantami i starszą młodzieżą. Szybko okazało się jednak, co było dla nas wielkim (i bardzo miłym) zaskoczeniem, że karty StoryBits sprawdzają się również na zajęciach z młodszymi dziećmi. 

Kiedy Ania Barbarska zaczęła projektować pierwsze karty StoryBits, przyświecała jej prosta myśl – chciała stworzyć karty, które będą poruszały tematy ważne dla dorosłych kursantów. Jak sami doskonale wiecie, wśród wszystkich zagadnień związanych z dorosłym życiem, pojawiają się takie, na których omawianie jeszcze za wcześnie w przypadku najmłodszych uczniów. 

Na początku nasz zespół doradzał, aby każdorazowo dostosowywać wykorzystywany na lekcji zestaw kart do wieku uczniów, poprzez wybranie kart najodpowiedniejszych dla danej grupy. Później jednak, kiedy wielu z was zaczęło pytać o dziecięcą wersję StoryBits zdaliśmy sobie sprawę, że na kartach stworzonych z myślą o dorosłych nie przedstawiliśmy zbyt wielu sytuacji, z którymi mogliby utożsamiać się najmłodsi uczniowie. 

Po wysłuchaniu waszych uwag na temat kart StoryBits podjęliśmy jedyną decyzję, jaką mogliśmy w tej sytuacji podjąć – zdecydowaliśmy się zaprojektować karty StoryBits Kids!

Karty StoryBits Kids

Karty inne niż inne

W talii StoryBits Kids mali uczniowie i ich nauczyciele znajdą 54 kolorowe, bogate w szczegóły ilustracje przedstawiające różne sytuacje z życia dzieci. 

Karty zostały opracowane tak, aby każda z tych sytuacji mogła zostać opisana jako odrębna historia lub stanowić część większej opowieści. Na poszczególnych grafikach – podobnie jak w przypadku pierwszych kart StoryBits – znaleźć można to samo grono ośmiorga bohaterów.

Warto zwrócić uwagę na to, że rysunki StoryBits obejmują bardzo starannie przemyślany zakres leksykalny i tematyczny. W przypadku StoryBits Kids zarówno tematy, jak i słownictwo – przedmioty, emocje, pojęcia, cechy, czynności – zostały opracowane w oparciu o treść najpopularniejszych kursów dla dzieci. Dopasowano je również do wymogów leksykalnych najczęściej zdawanych przez młodych uczniów egzaminów. Jeżeli przygotowujesz swoich podopiecznych do jednego z egzaminów Cambrige lub egzaminu ósmoklasisty, na ilustracjach StoryBits Kids znajdziesz 80% słownictwa obowiązującego na tych egzaminach. To sprawia, że karty StoryBits Kids będą świetnym uzupełnieniem przerabianego na zajęciach podręcznika.

Nie można zapomnieć również o tym, że wszystkie zestawy StoryBits są zestawami uniwersalnymi, które można wykorzystać do nauki każdego języka!

Osoby, które nie miały jeszcze okazji pracować z kartami StoryBits będą z pewnością zaskoczone mnogością ich zastosowań i ogromem oferowanych przez nie możliwości. W zależności od liczebności grupy, uczniowie mogą wykonywać rozmaite ćwiczenia pracując z jedną kartą lub całą talią. 

A praca z kartami StoryBits Kids nie ogranicza się tylko do budowania historii! Te karty, opracowane specjalnie z myślą o nauce języków obcych, można wykorzystać również do opisywania, nazywania przedmiotów i pojęć czy tworzenia map myśli. Nasz zespół stale pracuje nad nowymi aktywnościami, do których możecie wykorzystać karty StoryBits Kids na swoich zajęciach. Ich opisy znajdziecie w instrukcji do gry oraz na stronie mystorybits.com i w dziale Inspiracji na Teacher’s Corner

Nie tylko kreatywnością świat stoi

Wiele produktów wykorzystywanych przez nauczycieli na zajęciach, wymaga od uczniów kreatywnego podejścia. Karty z zestawu Dixit, Story Cubes czy karty Milowe zmuszają ucznia do refleksji i poszukiwania interpretacji nieraz bardzo abstrakcyjnych obrazów. Praca z takimi narzędziami może być trudna dla osób z małą kompetencją językową. 

Jeśli nasz uczeń jest nieśmiały albo dopiero zaczyna naukę języka obcego, może być mu ciężko sięgnąć do swoich pokładów kreatywności. Część uczniów będzie w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem, jednak znajdą się tacy, którym się to nie uda. 

Wielu nauczycieli, w trakcie rozmów z członkami naszego zespołu przyznało, że StoryBits, przez swoją dosłowność i bogactwo detali, sprawdzają się na zajęciach lepiej niż bardziej abstrakcyjne materiały.

Zmieszane, nie wstrząśnięte

Jesteśmy przekonani, że każdy nauczyciel, który posiada już w swojej biblioteczce karty StoryBits, ucieszy się na widok zestawu dziecięcego. I nie mówimy tu tylko o tych nauczycielach, którzy prowadzą zajęcia z najmłodszymi uczniami!

Ponieważ w obu zestawach odnajdziemy tę samą stylistykę ilustracji i znane nam postaci, możemy łączyć na zajęciach dwa komplety kart w jeden wielki, storytellingowy zestaw. 

Chociaż karty StoryBits Kids zostały stworzone z myślą o dzieciach, dorośli również odnajdą na nich sytuacje ze swojego życia codziennego: na wielu ilustracjach wchodzących w skład zestawu oprócz dzieci przedstawione zostały również dorosłe postaci, z którymi nasi starsi kursanci będa mogli się identyfikować. Odnajdą siebie w sytuacjach, które bywają trudne bądź śmieszne i kojarzą się im z życiem rodzinnym. Z dorosłymi, wykorzystując karty StoryBits Kids, można również porozmawiać o ich wspomnieniach z dzieciństwa.

Karty StoryBits Kids

Do dzieła!

Jeśli zastanawiacie się, jak będziecie mogli wykorzystać karty StoryBits Kids na swoich zajęciach, podrzucamy kilka pomysłów na angażujące aktywności!

1. Historie obrazkowe

Podziel swoich uczniów na grupy. Każdej grupie wręcz jedną kartę z zestawu StoryBits i czystą kartkę papieru. Poproś dzieci o wymyślenie historii, w której otrzymana karta stanowi początek opowieści. 

Zadaniem uczniów jest wyobrażenie sobie kolejnych wydarzeń i narysowanie ich. Kiedy rysunki są już gotowe, każda grupa musi opowiedzieć swoją historię.

2. Rysowanie ze słuchu

Podziel swoich uczniów w pary i poproś ich o zajęcie miejsc plecami do siebie. Każdemu z uczniów wręcz jedną kartę z zestawu StoryBits i czystą kartkę papieru.

Uczeń A musi opisać trzymaną przez siebie kartę. Zadaniem ucznia B jest odtworzenie opisywanego obrazu na podstawie wskazówek udzielanych przez ucznia A. Później uczniowie zamieniają się rolami i kursant B zaczyna opisywać kartę, którą otrzymał na początku zajęć.
Kiedy oba rysunki są gotowe, uczniowie muszą omówić swoje prace i porównać je z oryginalnymi grafikami. 

W tej zabawie ważne jest, aby uczniowie nie pokazywali sobie wzajemnie swoich kart przed ostatnim etapem ćwiczenia!

3. Mapa myśli

Na początku zajęć wybierz kartę, która jest związana ze słownictwem, jakie chcesz omówić na danej lekcji. 

Zaangażuj swoich uczniów w proces rysowania mapy myśli, na której znajdą się przedmioty, emocje i skojarzenia związane z tym, co przedstawia grafika. Pozwól swoim uczniom na samodzielne rozbudowywanie własnym map o wszystkie elementy, które ich zdaniem są w jakiś sposób powiązane z tematem. 

Po skończonej pracy nad mapą myśli możecie wspólnie przedyskutować nowe słownictwo. Tworzenie mapy myśli będzie doskonałą formą powtórzenia przed testem ze słówek.

Karty StoryBits Kids

4. Charakterystyka postaci

Ostatnia proponowana przez nas aktywność sprawdzi się świetnie nie tylko na zajęciach z języka obcego. Można ją również przeprowadzić na lekcji polskiego, żeby przećwiczyć umiejętności związane z budowaniem wypowiedzi pisemnej. 

Przed zajęciami należy wybrać zestaw kart, na których przedstawiona jest jedna, konkretna postać w różnych sytuacjach. 

Zadaniem uczniów jest stworzenie jak najbardziej szczegółowej charakterystyki postaci w oparciu o wybrane przez nauczyciela karty. Jeśli chcesz naprowadzić swoich uczniów na właściwe tory, możesz zadać im dodatkowe pytania dotyczące opisywanej postaci. 

  • Co on/ona robi?
  • Jak on/ona wygląda?
  • Jaki/jaka jest?
  • Gdzie mieszka?

Pod koniec zajęć, kiedy uczniowie stworzą swoje charakterystyki, możecie porozmawiać o tym co sprawiło, że uczniowie przypisali danej postaci takie, a nie inne cechy.

Jeśli czekacie z niecierpliwością na premierę kart StoryBits Kids, koniecznie zaobserwujcie profil StoryBits na Facebooku!

Zapach farby drukarskiej unosi się w powietrzu, zapowiadając zbliżającą się premierę kart StoryBits Kids. Aby uprzyjemnić czas oczekiwania wszystkim zainteresowanym, opowiadamy, co czeka na was w najnowszym zestawie kart StoryBits.

Jeśli jeszcze nie wiecie, czym są karty StoryBits, spieszę z krótkimi wyjaśnieniami!

StoryBits to karty obrazkowe, które zostały stworzone przez lektorów z myślą o lektorach. Na 54 kartach znajdziecie ośmioro bohaterów, których przygody i codzienne perypetie zachęcą każdego ucznia do rozmowy i opowiadania historii na zajęciach z języka obcego. Uniwersalny język obrazu sprawia, że karty StoryBits mogą być wykorzystane na zajęciach każdego języka, na dowolnym poziomie. StoryBits to nie tylko snucie opowieści. Bogate w szczegóły karty umożliwiają przeprowadzenie ćwiczeń, które pomogą w przećwiczeniu rozmaitych struktur gramatycznych, a starannie przemyślana i opracowana warstwa leksykalna pomoże twoim uczniom poznać i zapamiętać wiele nowych słów.

Od pomysłu do realizacji

Rok temu na rynek trafiła pierwsza wersja kart StoryBits. Nasze obrazkowe karty storytellingowe stworzone zostały z myślą o pracy z dorosłymi kursantami i starszą młodzieżą. Szybko okazało się jednak, co było dla nas wielkim (i bardzo miłym) zaskoczeniem, że karty StoryBits sprawdzają się również na zajęciach z młodszymi dziećmi. 

Kiedy Ania Barbarska zaczęła projektować pierwsze karty StoryBits, przyświecała jej prosta myśl – chciała stworzyć karty, które będą poruszały tematy ważne dla dorosłych kursantów. Jak sami doskonale wiecie, wśród wszystkich zagadnień związanych z dorosłym życiem, pojawiają się takie, na których omawianie jeszcze za wcześnie w przypadku najmłodszych uczniów. 

Na początku nasz zespół doradzał, aby każdorazowo dostosowywać wykorzystywany na lekcji zestaw kart do wieku uczniów, poprzez wybranie kart najodpowiedniejszych dla danej grupy. Później jednak, kiedy wielu z was zaczęło pytać o dziecięcą wersję StoryBits zdaliśmy sobie sprawę, że na kartach stworzonych z myślą o dorosłych nie przedstawiliśmy zbyt wielu sytuacji, z którymi mogliby utożsamiać się najmłodsi uczniowie. 

Po wysłuchaniu waszych uwag na temat kart StoryBits podjęliśmy jedyną decyzję, jaką mogliśmy w tej sytuacji podjąć – zdecydowaliśmy się zaprojektować karty StoryBits Kids!

Karty StoryBits Kids

Karty inne niż inne

W talii StoryBits Kids mali uczniowie i ich nauczyciele znajdą 54 kolorowe, bogate w szczegóły ilustracje przedstawiające różne sytuacje z życia dzieci. 

Karty zostały opracowane tak, aby każda z tych sytuacji mogła zostać opisana jako odrębna historia lub stanowić część większej opowieści. Na poszczególnych grafikach – podobnie jak w przypadku pierwszych kart StoryBits – znaleźć można to samo grono ośmiorga bohaterów.

Warto zwrócić uwagę na to, że rysunki StoryBits obejmują bardzo starannie przemyślany zakres leksykalny i tematyczny. W przypadku StoryBits Kids zarówno tematy, jak i słownictwo – przedmioty, emocje, pojęcia, cechy, czynności – zostały opracowane w oparciu o treść najpopularniejszych kursów dla dzieci. Dopasowano je również do wymogów leksykalnych najczęściej zdawanych przez młodych uczniów egzaminów. Jeżeli przygotowujesz swoich podopiecznych do jednego z egzaminów Cambrige lub egzaminu ósmoklasisty, na ilustracjach StoryBits Kids znajdziesz 80% słownictwa obowiązującego na tych egzaminach. To sprawia, że karty StoryBits Kids będą świetnym uzupełnieniem przerabianego na zajęciach podręcznika.

Nie można zapomnieć również o tym, że wszystkie zestawy StoryBits są zestawami uniwersalnymi, które można wykorzystać do nauki każdego języka!

Osoby, które nie miały jeszcze okazji pracować z kartami StoryBits będą z pewnością zaskoczone mnogością ich zastosowań i ogromem oferowanych przez nie możliwości. W zależności od liczebności grupy, uczniowie mogą wykonywać rozmaite ćwiczenia pracując z jedną kartą lub całą talią. 

A praca z kartami StoryBits Kids nie ogranicza się tylko do budowania historii! Te karty, opracowane specjalnie z myślą o nauce języków obcych, można wykorzystać również do opisywania, nazywania przedmiotów i pojęć czy tworzenia map myśli. Nasz zespół stale pracuje nad nowymi aktywnościami, do których możecie wykorzystać karty StoryBits Kids na swoich zajęciach. Ich opisy znajdziecie w instrukcji do gry oraz na stronie mystorybits.com i w dziale Inspiracji na Teacher’s Corner

Nie tylko kreatywnością świat stoi

Wiele produktów wykorzystywanych przez nauczycieli na zajęciach, wymaga od uczniów kreatywnego podejścia. Karty z zestawu Dixit, Story Cubes czy karty Milowe zmuszają ucznia do refleksji i poszukiwania interpretacji nieraz bardzo abstrakcyjnych obrazów. Praca z takimi narzędziami może być trudna dla osób z małą kompetencją językową. 

Jeśli nasz uczeń jest nieśmiały albo dopiero zaczyna naukę języka obcego, może być mu ciężko sięgnąć do swoich pokładów kreatywności. Część uczniów będzie w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem, jednak znajdą się tacy, którym się to nie uda. 

Wielu nauczycieli, w trakcie rozmów z członkami naszego zespołu przyznało, że StoryBits, przez swoją dosłowność i bogactwo detali, sprawdzają się na zajęciach lepiej niż bardziej abstrakcyjne materiały.

Zmieszane, nie wstrząśnięte

Jesteśmy przekonani, że każdy nauczyciel, który posiada już w swojej biblioteczce karty StoryBits, ucieszy się na widok zestawu dziecięcego. I nie mówimy tu tylko o tych nauczycielach, którzy prowadzą zajęcia z najmłodszymi uczniami!

Ponieważ w obu zestawach odnajdziemy tę samą stylistykę ilustracji i znane nam postaci, możemy łączyć na zajęciach dwa komplety kart w jeden wielki, storytellingowy zestaw. 

Chociaż karty StoryBits Kids zostały stworzone z myślą o dzieciach, dorośli również odnajdą na nich sytuacje ze swojego życia codziennego: na wielu ilustracjach wchodzących w skład zestawu oprócz dzieci przedstawione zostały również dorosłe postaci, z którymi nasi starsi kursanci będa mogli się identyfikować. Odnajdą siebie w sytuacjach, które bywają trudne bądź śmieszne i kojarzą się im z życiem rodzinnym. Z dorosłymi, wykorzystując karty StoryBits Kids, można również porozmawiać o ich wspomnieniach z dzieciństwa. 

Karty StoryBits Kids

Do dzieła!

Jeśli zastanawiacie się, jak będziecie mogli wykorzystać karty StoryBits Kids na swoich zajęciach, podrzucamy kilka pomysłów na angażujące aktywności!

1. Historie obrazkowe

Podziel swoich uczniów na grupy. Każdej grupie wręcz jedną kartę z zestawu StoryBits i czystą kartkę papieru. Poproś dzieci o wymyślenie historii, w której otrzymana karta stanowi początek opowieści. 

Zadaniem uczniów jest wyobrażenie sobie kolejnych wydarzeń i narysowanie ich. Kiedy rysunki są już gotowe, każda grupa musi opowiedzieć swoją historię.

2. Rysowanie ze słuchu

Podziel swoich uczniów w pary i poproś ich o zajęcie miejsc plecami do siebie. Każdemu z uczniów wręcz jedną kartę z zestawu StoryBits i czystą kartkę papieru.

Uczeń A musi opisać trzymaną przez siebie kartę. Zadaniem ucznia B jest odtworzenie opisywanego obrazu na podstawie wskazówek udzielanych przez ucznia A. Później uczniowie zamieniają się rolami i kursant B zaczyna opisywać kartę, którą otrzymał na początku zajęć.
Kiedy oba rysunki są gotowe, uczniowie muszą omówić swoje prace i porównać je z oryginalnymi grafikami. 

W tej zabawie ważne jest, aby uczniowie nie pokazywali sobie wzajemnie swoich kart przed ostatnim etapem ćwiczenia!

3. Mapa myśli

Na początku zajęć wybierz kartę, która jest związana ze słownictwem, jakie chcesz omówić na danej lekcji. 

Zaangażuj swoich uczniów w proces rysowania mapy myśli, na której znajdą się przedmioty, emocje i skojarzenia związane z tym, co przedstawia grafika. Pozwól swoim uczniom na samodzielne rozbudowywanie własnym map o wszystkie elementy, które ich zdaniem są w jakiś sposób powiązane z tematem. 

Po skończonej pracy nad mapą myśli możecie wspólnie przedyskutować nowe słownictwo. Tworzenie mapy myśli będzie doskonałą formą powtórzenia przed testem ze słówek.

Karty StoryBits Kids

4. Charakterystyka postaci

Ostatnia proponowana przez nas aktywność sprawdzi się świetnie nie tylko na zajęciach z języka obcego. Można ją również przeprowadzić na lekcji polskiego, żeby przećwiczyć umiejętności związane z budowaniem wypowiedzi pisemnej. 

Przed zajęciami należy wybrać zestaw kart, na których przedstawiona jest jedna, konkretna postać w różnych sytuacjach. 

Zadaniem uczniów jest stworzenie jak najbardziej szczegółowej charakterystyki postaci w oparciu o wybrane przez nauczyciela karty. Jeśli chcesz naprowadzić swoich uczniów na właściwe tory, możesz zadać im dodatkowe pytania dotyczące opisywanej postaci. 

  • Co on/ona robi?
  • Jak on/ona wygląda?
  • Jaki/jaka jest?
  • Gdzie mieszka?

Pod koniec zajęć, kiedy uczniowie stworzą swoje charakterystyki, możecie porozmawiać o tym co sprawiło, że uczniowie przypisali danej postaci takie, a nie inne cechy.

Jeśli czekacie z niecierpliwością na premierę kart StoryBits Kids, koniecznie zaobserwujcie profil StoryBits na Facebooku!

Autorka Aleksandra

Aleksandra Łukasiewicz

Dziennikarka, copywriter, studentka filologii polskiej

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]