Jakie jest główne zadanie nauczyciela? Oczywistą odpowiedzią, która nasuwa się automatycznie, jest nauczanie. Uczniowie, studenci, słuchacze w szkołach językowych czy kursanci korporacyjni – to na nich skupiona jest uwaga nauczyciela języka obcego. A co jeśli chodzi o uczenie się samego nauczyciela?
Zdarza się, że pochłonięci codziennymi obowiązkami zapominamy o sprawach związanych z naszą własną nauką. Zapominamy, że nieustannie możemy podnosić swoje kwalifikacje. Dlatego właśnie dzisiaj chcę przypomnieć wam o istocie osobistego rozwoju.
Polepsz jakość swoich zajęć!
Nadrzędnym celem każdych prowadzonych przez nas zajęć jest polepszenie umiejętności językowych kursantów. Niestety nikt nie rodzi się uzbrojony w wiedzę i umiejętności, jak to zrobić. Pocieszający jest fakt, że nauczanie to nie fizyka kwantowa i każdy zdeterminowany lektor, któremu szczerze leży na sercu dobro uczniów, może odpowiednim nakładem pracy posiąść zestaw odpowiednich umiejętności. Jak? Właśnie poprzez uczestnictwo w szkoleniach! To one pozwalają nam otworzyć się się na nowe pomysły i wybić się z rutyny, która w pewnym momencie może dopaść każdego z nas. Skutkiem uczestnictwa w szkoleniach są coraz ciekawsze lekcje, które przekładają się na satysfakcję i postępy uczniów. Jak w efekcie domina – postępy uczniów motywują lektora do dalszej pracy, a ta owocuje jeszcze lepszymi zajęciami!. Taki efekt to najlepsze, co w procesie nauczania może się wydarzyć!
Pracuj mądrzej, a nie ciężej!
Ileż to razy musimy wytłumaczyć uczniom jakieś zagadnienie, ale nie mamy pojęcia, jak się za to zabrać w ciekawy, niecodzienny i efektywny sposób! Brzmi znajomo, prawda? Remedium jest dość proste: im częściej bierzemy udział w szkoleniach, z tym większą łatwością przychodzi nam przygotowywanie zajęć. Nie tylko zdobywamy więcej konkretnych, praktycznych pomysłów do wykorzystania na lekcji właściwie do zaraz, lecz również zyskujemy ogólne rozeznanie w temacie planowania zajęć, które pozwala nam wypracować własny warsztat, ćwiczy naszą kreatywność i sprawia, że ciekawe pomysły same przychodzą do głowy. Po jakimś czasie żaden temat nie jest dla nas wyzwaniem!
Bądź na bieżąco!
W metodyce nauczania języków obcych co chwila pojawiają się jakieś nowinki, które mogą urozmaicić nasze zajęcia i sprawić, że będą one atrakcyjniejsze i skuteczniejsze. To właśnie dzięki szkoleniom możemy na bieżąco dowiadywać się o tym, co w trawie piszczy. I mówię tutaj zarówno o konkretnych aplikacjach, grach i pozycjach książkowych, jak również o nowych nurtach i trendach w nauczaniu. Oczywiście można poszukiwać informacji o nowo dostępnych opcjach na własną rękę, ale będąc na kilkugodzinnej konferencji dostaniemy przejrzyste podsumowanie wszystkich aktualności, często z możliwością ich przetestowania oraz zadania nurtujących nas pytań! Konkretnie i na temat – czego chcieć więcej?
Zrób coś dla siebie!
Jak wygląda codzienność lektorów i nauczycieli języków obcych? Sprowadza się ona głównie do przygotowywania zajęć, szukania i wdrażania nowych pomysłów, sprawdzania testów – nieustannie wiele wysiłku wkładamy w to, aby proces nauczania uczynić jak najprzyjemniejszym i najefektywniejszym. Dobrym pomysłem może okazać się zatem odejście na chwilę od takiej rutyny i zrobienie czegoś dla siebie! Uczestnictwo w szkoleniach ostatecznie zaprocentuje też oczywiście w kontekście nauczania, ale po drodze może dać nam dużo satysfakcji i zapewnić poczucie, że robimy coś dla siebie. Przy okazji mamy wtedy możliwość stanąć po drugiej strony barykady i pozwolić, żeby to nas uczono, co po wielu godzinach spędzonych przy tablicy jest ciekawą odmianą.
Postaw na networking!
Szkolenia i konferencje to niezastąpiony sposób na poznanie innych osób z nauczycielskiej branży. Jest to interesująca opcja szczególnie dla samozatrudnionych lektorów pracujących na własną rękę, którym na co dzień brakuje kontaktu z innymi nauczycielami. W trakcie sesji lub na przerwach zawsze jest okazja, żeby spotkać wiele ciekawych osób, z którymi możemy wymienić się doświadczeniami. Mamy szansę poznać zarówno osoby podobne do nas, jak i porozmawiać z kimś pracującym w innym obszarze, co pozwoli nam nauczyć się czegoś nowego i poszerzyć horyzonty. Może to również być okazja do nawiązania ciekawej współpracy.
Jeśli nie idziesz do przodu, to tak naprawdę się cofasz – prawdziwość tego zdania jest bardzo adekwatna w kontekście rozwijania swojego warsztatu nauczycielskiego! W dzisiejszym świecie niemożliwe jest poleganie tylko na swojej dotychczasowej wiedzy w przekonaniu, że ja już swoje wiem i na tym będę bazować. Rzeczywistość zmusza nas do stałego weryfikowania oraz poszerzania naszych kompetencji. Brzmi to bardzo wzniośle i poważnie, ale w praktyce nie jest to wcale takie trudne.
Na rynku szkoleniowym mamy obecnie wiele możliwość. Z powyższego artykułu wiesz już, dlaczego warto się szkolić, a jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, śledź comiesięczne artykuły na Teacher’s Corner, gdzie regularnie prezentujemy przekrojową ofertę szkoleniową. Każdy znajdzie coś dla siebie!