logo Teacher's Corner
uczestnictwo w szkoleniach - zrób coś dla siebie

Dlaczego warto się szkolić? O rozwoju nauczyciela

Jakie jest główne zadanie nauczyciela? Oczywistą odpowiedzią, która nasuwa się automatycznie, jest nauczanie. Uczniowie, studenci, słuchacze w szkołach językowych czy kursanci korporacyjni – to na nich skupiona jest uwaga nauczyciela języka obcego. A co jeśli chodzi o uczenie się samego nauczyciela?

Zdarza się, że pochłonięci codziennymi obowiązkami zapominamy o sprawach związanych z naszą własną nauką. Zapominamy, że nieustannie możemy podnosić swoje kwalifikacje. Dlatego właśnie dzisiaj chcę przypomnieć wam o istocie osobistego rozwoju.

Polepsz jakość swoich zajęć!

Nadrzędnym celem każdych prowadzonych przez nas zajęć jest polepszenie umiejętności językowych kursantów. Niestety nikt nie rodzi się uzbrojony w wiedzę i umiejętności, jak to zrobić. Pocieszający jest fakt, że nauczanie to nie  fizyka kwantowa i każdy zdeterminowany lektor, któremu szczerze leży na sercu dobro uczniów, może odpowiednim nakładem pracy posiąść zestaw odpowiednich umiejętności. Jak? Właśnie poprzez uczestnictwo w szkoleniach! To one pozwalają nam otworzyć się się na nowe pomysły i wybić się z rutyny, która w pewnym momencie może dopaść każdego z nas. Skutkiem uczestnictwa w szkoleniach są  coraz ciekawsze lekcje, które przekładają się na satysfakcję i postępy uczniów. Jak w efekcie domina – postępy uczniów motywują lektora do dalszej pracy, a ta owocuje jeszcze lepszymi zajęciami!. Taki efekt to najlepsze, co w procesie nauczania może się wydarzyć!

Pracuj mądrzej, a nie ciężej!

uczestnictwo w szkoleniach - zrób coś dla siebie

Ileż to razy musimy wytłumaczyć uczniom jakieś zagadnienie, ale nie mamy pojęcia, jak się za to zabrać w ciekawy, niecodzienny i efektywny sposób! Brzmi znajomo, prawda? Remedium jest dość proste: im częściej bierzemy udział w szkoleniach, z tym większą łatwością przychodzi nam przygotowywanie zajęć. Nie tylko zdobywamy więcej konkretnych, praktycznych pomysłów do wykorzystania na lekcji właściwie do zaraz, lecz również zyskujemy ogólne rozeznanie w temacie planowania zajęć, które pozwala nam wypracować własny warsztat, ćwiczy naszą kreatywność i sprawia, że ciekawe pomysły same przychodzą do głowy. Po jakimś czasie żaden temat nie jest dla nas wyzwaniem!

Bądź na bieżąco!

W metodyce nauczania języków obcych co chwila pojawiają się jakieś nowinki, które mogą urozmaicić nasze zajęcia i sprawić, że będą one atrakcyjniejsze i skuteczniejsze. To właśnie dzięki szkoleniom możemy na bieżąco dowiadywać się o tym, co w trawie piszczy. I mówię tutaj zarówno o konkretnych aplikacjach, grach i pozycjach książkowych, jak również o nowych nurtach i trendach w nauczaniu. Oczywiście można poszukiwać informacji o nowo dostępnych opcjach na własną rękę, ale będąc na kilkugodzinnej konferencji dostaniemy przejrzyste podsumowanie wszystkich aktualności, często z możliwością ich przetestowania oraz zadania nurtujących nas pytań! Konkretnie i na temat – czego chcieć więcej?

Zrób coś dla siebie!

Jak wygląda codzienność lektorów i nauczycieli języków obcych? Sprowadza się ona głównie do przygotowywania zajęć, szukania i wdrażania nowych pomysłów, sprawdzania testów – nieustannie wiele wysiłku wkładamy w to, aby proces nauczania uczynić jak najprzyjemniejszym i najefektywniejszym. Dobrym pomysłem może okazać się zatem odejście na chwilę od takiej rutyny i zrobienie czegoś dla siebie! Uczestnictwo w szkoleniach ostatecznie zaprocentuje też oczywiście w kontekście nauczania, ale po drodze może dać nam dużo satysfakcji i zapewnić poczucie, że robimy coś dla siebie. Przy okazji mamy wtedy możliwość stanąć po drugiej strony barykady i pozwolić, żeby to nas uczono, co po wielu godzinach spędzonych przy tablicy jest ciekawą odmianą.

uczestnictwo w szkoleniach - zrób coś dla siebie

Postaw na networking!

Szkolenia i konferencje to niezastąpiony sposób na poznanie innych osób z nauczycielskiej branży. Jest to interesująca opcja szczególnie dla samozatrudnionych lektorów pracujących na własną rękę, którym na co dzień brakuje kontaktu z innymi nauczycielami. W trakcie sesji lub na przerwach zawsze jest okazja, żeby spotkać wiele ciekawych osób, z którymi możemy wymienić się doświadczeniami. Mamy szansę poznać zarówno osoby podobne do nas, jak i porozmawiać z kimś pracującym w innym obszarze, co pozwoli nam nauczyć się czegoś nowego i poszerzyć horyzonty. Może to również być okazja do nawiązania ciekawej współpracy.

Jeśli nie idziesz do przodu, to tak naprawdę się cofasz – prawdziwość tego zdania jest bardzo adekwatna w kontekście rozwijania swojego warsztatu nauczycielskiego! W dzisiejszym świecie niemożliwe jest poleganie tylko na swojej dotychczasowej wiedzy w przekonaniu, że ja już swoje wiem i na tym będę bazować. Rzeczywistość zmusza nas do stałego weryfikowania oraz poszerzania naszych kompetencji. Brzmi to bardzo wzniośle i poważnie, ale w praktyce nie jest to wcale takie trudne.

Na rynku szkoleniowym mamy obecnie wiele możliwość. Z powyższego artykułu wiesz już, dlaczego warto się szkolić, a jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, śledź comiesięczne artykuły na Teacher’s Corner, gdzie regularnie prezentujemy przekrojową ofertę szkoleniową. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Odkryj więcej...

Odkryj więcej...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine + 12 =

  • 22 400-13-50
  • sklep@teacherscorner.pl
  • Branickiego 11/10
    02-972 Warszawa

Zapisz się do newsletter'a

Please wait...

Dziękujemy!

  • 22 400-13-50
  • sklep@teacherscorner.pl
  • Branickiego 11/10
    02-972 Warszawa

Zapisz się do newsletter'a

Please wait...

Dziękujemy!