Twoje dziecko i nauka języka – jak zrobić to mądrze

W dzisiejszym świecie brak znajomości języka angielskiego może stanowić poważny problem. Pracodawcy mają swoje wymagania, podróżujemy za granicę, a i znalezienie pożądanych informacji w internecie wymaga od nas nieraz wypłynięcia na szerokie wody anglojęzycznych stron i portali. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby nasze dzieci uczyły się języka angielskiego od najmłodszych lat. Czy jednak uczymy je mądrze?

Moje wspomnienia o początkowych kontaktach z językiem angielskim nie należą do najprzyjemniejszych. Na pierwszą lekcję zostałam zapisana w drugiej klasie szkoły podstawowej. To ten wiek, kiedy nie potrafiłam jeszcze poprawnie zapisać dwóch zdań po polsku, a nagle miałam się uczyć zupełnie nowego języka.  

Pech chciał, że trafiłam na nauczyciela, który nie za bardzo zdawał sobie sprawę z tego, że robienie samodzielnych notatek, zrozumienie gramatyki i nauka 50 słówek z lekcji na lekcję to trochę za wiele dla ośmioletniego smyka.

Niestety, moi rodzice, sami wspominając naukę języka w podobny sposób, nie oponowali przed tymi metodami. Efekt był, z mojej dzisiejszej perspektywy, łatwy do przewidzenia – nie istniała rzecz, której nienawidziłabym swoim ośmioletnim serduszkiem równie mocno, co nauki języka angielskiego.

Dlaczego o tym piszę?

Bo pracując w szkole językowej, z przykrością obserwuję, że wielu naszych najmłodszych uczniów zmaga się z podobnym problemem jak ten, z którym ja się zmagałam jako dziecko – rodzice, nie rozumiejący czym jest nauka języka, wymagają nieraz zbyt wiele.

Pani, bo za moich czasów wszyscy tak się uczyli! I było dobrze!

Nasza życiowe doświadczenia mają na nas ogromny wpływ – myślę, że z tym każdy z nas się zgodzi. Czasami przeszłość jest cennym źródłem wiedzy i umiejętności. Niestety często to, co nam znane, staje się dla nas jedynym słusznym rozwiązaniem i nie myślimy nawet o tym, że z punktu A do punktu B może prowadzić droga krótsza i przyjemniejsza niż ta, którą my sami przebyliśmy.

Kiedy podglądam moje koleżanki przy pracy, mogę zaobserwować jak bardzo zmieniły się metody nauczania języków obcych od czasu, gdy ja byłam dzieckiem. Widzę również, że w wielu przypadkach nie zmieniło się podejście rodziców, chociaż mówimy już o zupełnie nowym pokoleniu.

Dlatego dzisiaj, drodzy rodzice, opowiem wam o tym, jak możecie wspierać swoje dzieci w procesie nauki języka obcego, nie czyniąc z tegoż procesu największego koszmaru dzieciństwa.

Twoje dziecko i nauka języka - jak zrobić to mądrze

Zanim zaczniesz – przemyśl temat

Jak już wspominałam wcześniej, moje koleżanki, w trakcie swojej pracy z dziećmi, stosują wiele metod, które mają na celu wspomóc proces nauczania. Tak się składa, że rodzic, w domowym zaciszu, może kontynuować pracę, którą rozpoczął lektor. Żeby robić to skutecznie należy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

1. Dzieci szybko się nudzą

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, nie potrafią na długo skupić uwagi na jednej rzeczy. Wszystko co monotonne szybko przestaje być interesujące dla najmłodszych. I warto o tym pamiętać, przygotowując kolejne aktywności językowe dla dziecka.

2. Nie taki diabeł straszny…

Filmy, telewizja, gry komputerowe i social media – zazwyczaj rodzice kojarzą te media jedynie ze stratą czasu. Warto zweryfikować to podejście! Każdy ze wspomnianych przeze mnie elementów może się przysłużyć zwiększaniu kompetencji językowych, jeśli tylko zostanie wykorzystany w odpowiedni sposób. Dlatego, zamiast demonizować i zakazywać, zastanów się, jak możesz kontrolować jakość treści konsumowanych przez twoje dziecko.

3. Nie wychowujesz geniusza

Jak wspomniała Ania Barbarska w swoim artykule Geniusz nie zaznaje spoczynku… i szczęścia w życiu, wielu rodziców przeładowuje dzieci różnymi treściami. Oczywiście robimy to w dobrej wierze. Każdy z nas chce, aby jego dziecko skończyło dobre studia i znalazło sobie pracę, która zapewni mu spokojne i dostatnie życie. Warto się jednak zastanowić, czy pomiędzy szkołą i zajęciami dodatkowymi dajemy dzieciom czas na bycie dziećmi i umożliwiamy im odkrywanie samych siebie i swoich zainteresowań.

4. Nie jesteś lektorem, nawet jeśli dobrze znasz język

Masz duży zapał i wielkie ambicje. Uznajesz, że skoro ty znasz język obcy, to skutecznie możesz przekazywać tę wiedzę swojemu dziecku od najmłodszych lat. Zastanów się jednak dobrze, czy na pewno znasz język na tak wysokim poziomie, jak się tobie wydaje.

Nawet osoby, które są na wysokim poziomie znajomości danego języka, i potrafią się w nim świetnie komunikować, popełniają błędy w trakcie swoich wypowiedzi. Jeśli zaczniemy mówić do dziecka np. tylko po angielsku, nasza pociecha z pewnością szybko załapie nowe słówka. Możemy jednak wyrządzić w ten sposób więcej szkody niż pożytku, jeśli nauczymy nasze dziecko niepoprawnej wymowy albo utrwalimy w pamięci dziecka nasze własne błędy stylistyczne czy gramatyczne.

5. Twoje dziecko nie myśli o swojej przyszłości

Jeśli chcesz namawiać swoje dziecko do nauki języka obcego tekstami: „bo jak nie będziesz znać angielskiego, to nie znajdziesz pracy” albo „nie będziesz mógł podróżować bez znajomości języka”, to z całego serca radzę ci się na chwilę zatrzymać i dobrze przemyśleć sprawę. Twoje dziecko nie myśli o swojej przyszłości, a przynajmniej nie myśli o niej w taki sposób, jak ty to robisz! Podczas gdy ty planujesz dla swojej Kamilki świetlaną przyszłość w IT, zapewniam, że jedynym o czym myśli Kamilka jest to, czy będzie mogła w piątek po lekcjach spotkać się ze swoimi koleżankami. I nie ma w tym nic dziwnego. Ludzie w pewnym wieku nie zaprzątają sobie bowiem głowy myśleniem o wyborze uczelni. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki języka, musisz znaleźć inny sposób. Szukając tej zachęty pamiętaj, że..

6. …dla swojego dziecka jesteś wzorem

Moim zdaniem nie ma lepszego sposobu na zachęcenie dziecka do nauki języka niż pokazanie, że ty, jako rodzic, z tego języka korzystasz lub się go uczysz.

Nasze dzieci biorą z nas przykład. Dlatego następnym razem, kiedy tylko będziesz mieć okazję, pokaż swojemu dziecku, że korzystasz z np. angielskiego. Weź swoje dziecko do sklepu za granicą, zmień dubbing lub lektora w ulubionym serialu na oryginalną ścieżkę dźwiękową, oglądaj filmy na YouTube od zagranicznych twórców – pokaż swojemu dziecku, że język obcy jest obecny w wielu miejscach i ty też z niego korzystasz.

Twoje dziecko i nauka języka - jak zrobić to mądrze

Immersja językowa – nie tylko dla dorosłych

Immersja językowa to nic innego jak otoczenie się językiem obcym, którego chcemy się nauczyć. Najskuteczniej możemy to zrobić w trakcie zagranicznego wyjazdu. Istnieje jednak wiele sposobów, dzięki którym możemy sobie zapewnić immersję językową w domu. O tym, jak możecie zapewnić sobie immersję językową przeczytacie więcej w artykule Jak zapewnić sobie immersję językową na domowej kanapie?

Immersja językowa jest świetnym narzędziem, które wspomoże twój proces nauki języka. Może również pomóc twojemu dziecku. Jak? Oto lista kilku pomysłów, które z powodzeniem możesz wprowadzić w swoim domu!

1. Filmy i seriale

W dzisiejszych czasach, jeśli chodzi o wybór filmów i seriali, nie jesteśmy ograniczeni do tego, co leci w telewizji. Mając stały dostęp do internetu, sami jesteśmy w stanie wybierać konsumowane przez nas treści. Platformy streamingowe, takie jak Netflix czy HBO GO dają nam możliwość wybrania wersji językowej naszego programu. Polski lektor, oryginalna wersja językowa czy obcojęzyczny lektor? Wybór należy do ciebie.

Następnym razem, kiedy twoje dziecko będzie chciało obejrzeć film lub serial, niech obejrzy je w języku, którego się uczy. Dzięki temu dziecko nie tylko osłucha się z językiem obcym ale również nauczy się popularnych zwrotów i często powtarzanych słów.

2. Książki i komiksy

Na rynku istnieje szeroki wybór literatury, która może pomóc w nauce języka.

Osobiście polecam komiksy – kolorowe, starannie przygotowane ilustracje zachęcą najmłodszych i pomogą w zrozumieniu historii nawet wtedy, gdy pojawiać się będzie nowe, nieznane jeszcze słownictwo

3. Język systemów

Twoje dziecko ma własny telefon? A może korzysta z komputera? Ma konto na Instagramie? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „tak”, ten pomysł z pewnością ci się spodoba.

Aby zwiększyć ilość czasu, który twoje dziecko poświęca na obcowanie z językiem obcym, zmień język systemów. Niby niewiele, a jednak może to pomóc w poznaniu nowego słownictwa i oswojeniu się z językiem obcym.

4. Gry komputerowe

Gry komputerowe – dla jednych to bezsensowny pochłaniacz czasu, dla innych przyjemny sposób na spędzenie wieczoru po ciężkim dniu pracy. Niezależnie od tego, do jakiej grupy należysz, pamiętaj, że gry mogą być czymś znacznie więcej niż formą spędzania wolnego czasu – mogą być również sposobem na naukę języka.

Świetnym sposobem na połączenie zabawy z nauką języka jest rejestracja na platformie Roblox. Jest to platforma społecznościowa z grami. W jej ramach wiele dzieci z całego świata komunikuje się ze sobą po angielsku!

5. Audiobook na dobranoc

Jeśli chcemy aby nasze dziecko osłuchiwało się z językiem, możemy zainwestować w kilka, profesjonalnie przygotowanych audiobooków. Świetnie też sprawdzą się wszelkiego rodzaju podcasty, które możemy puścić chociażby w czasie zasypiania czy w trakcie wspólnej podróży samochodem.

6. Rozwijanie zainteresowań

Jeśli twoje dziecko ma jakieś hobby, je też możesz wykorzystać do nauki języka obcego. Wspólnie ze swoją pociechą poszukaj interesujących treści w wybranym języku obcym. Poradniki, filmy instruktażowe, fora dyskusyjne, strony na Facebooku czy profile na Instagramie – to wszystko może pomóc.

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]