uniwersalne gry do nauki języków

Uniwersalne gry i zabawy na lekcję każdego języka

Nie od dzisiaj wiadomo, że spośród wszystkich językowców to angliści mają do dyspozycji najobszerniejsze zasoby materiałów do nauczania: od metodyk, przez podręczniki po gry i zabawy językowe. Ale czy rzeczywiście wśród dostępnych powszechnie gier i zabaw nauczyciel portugalskiego czy norweskiego nie znajdzie nic na swoje lekcje? Czas na obalenie mitu.

Nie od dzisiaj wiadomo, że spośród wszystkich językowców to angliści mają do dyspozycji najobszerniejsze zasoby materiałów do nauczania: od metodyk, przez podręczniki po gry i zabawy językowe. Ale czy rzeczywiście wśród dostępnych powszechnie gier i zabaw nauczyciel portugalskiego czy norweskiego nie znajdzie nic na swoje lekcje? Czas na obalenie mitu.

Kiedy podczas konferencji i szkoleń rozmawiam z wami o grach i zabawach językowych, często słyszę, że „ale to wszystko do angielskiego”. Pytacie czy nie ma czegoś do niemieckiego, hiszpańskiego lub nawet japońskiego?

Jest. I to całkiem sporo. Bo bardzo duża część dostępnych na rynku gier – jeżeli nie większość – z których podczas zajęć korzystają angliści, idealnie spełni swoje zadanie również na lekcji francuskiego, włoskiego lub jakiegokolwiek innego języka, którego uczycie.

No dobrze, ale które to gry? Jak je wybierać?

Bardzo prosto. Wystarczy kierować się prostym kluczem: aby dana gra lub zabawa posłużyła nam na lekcji dowolnego języka, musi bazować na uniwersalnym medium zrozumiałym dla wszystkich, bez względu na to, jakim językiem się posługują. Takim uniwersalnym medium zrozumiałym dla wszystkich jest obraz, a zatem wszelkie gry, których podstawę stanowią rysunki, zdjęcia, czy symbole obrazkowe mogą być wykorzystane na lekcjach wszystkich języków.

Story Cubes

Story Cubes

Jednym z takich uniwersalnych narzędzi opartych na obrazie są kości opowieści. Na ściankach tych kości umieszczono proste symboliczne rysunki, które stanowią podpowiedzi w opowiadanych przez nas historiach. Zabawa Story Cubes jest bardzo łatwa: rzucamy kośćmi, patrzymy jakie obrazki wypadły i układamy historię, w którą wplatamy nawiązania do wylosowanych pojęć. Oczywiście, to nie jedyny pomysł, na który wpadli pomysłowi nauczyciele. Po więcej pomysłów na wykorzystanie kości opowieści podczas zajęć językowych zajrzyj do naszego artykułu o Story Cubes.

O ogromnym potencjale tego narzędzie stanowi szeroki wybór zestawów tematycznych. Chociaż szaleństwo Story Cubes zaczęło się od podstawowego zestawu “pomarańczowego” zawierającego najogólniejsze symboliczne obrazki, obecnie mamy do dyspozycji cały szereg kompletów kości poświęconych przeróżnym zagadnieniom: od podróży i odkryć, przez baśnie i superbohaterów, po zwierzęta i medycynę. Wszystkie możliwe zestawy Story Cubes znajdziecie w naszym sklepie w kategorii Story Cubes.

Dixit

Dixit

O ile kości opowieści są narzędziem mocno symbolicznym, o tyle karty typu Dixit to już wejście na wyższy poziom abstrakcji. Gra Dixit to plansza, pionki i… przede wszystkim komplet 84 kart zawierających mocno odrealnione, wręcz bajkowe rysunki. To właśnie te karty na stałe zagoszczą na twoich lekcjach, jeżeli ty i twoi uczniowie lubicie bawić się skojarzeniami i mówić o emocjach lub po prostu opowiadać baśniowe historie.

Dixit w dobrej cenie kupisz w sklepie Teacher’s Corner. Ale ostrzegam: Dixit uzależnia. Lada moment okaże się, że 84 karty to dla ciebie za mało. Dlatego już wkrótce w ofercie Teacher’s Corner znajdziesz dixitowe dodatki: kolejne komplety tych pięknych, onirycznych kart.

StoryBits

StoryBits

Jeżeli waszym zdaniem Dixit jest zbyt odrealniony i nieoczywisty, a Story Cubes zbyt ogólne i symboliczne, sięgnijcie po StoryBits – karty obrazkowo-storytellingowe, które zostały zaprojektowane tak, aby nawet najmniej kreatywnym i najbardziej twardo stąpającym po ziemi uczniom umożliwić łatwe identyfikowanie przedmiotów, postaci i pojęć. W przeciwieństwie do wielu innych gier obrazkowych, z których korzystamy na zajęciach, te karty zostały opracowane specjalnie pod kątem nauczania języków i – co bardzo istotne – jest to bodaj jedyne na światowym rynku narzędzie uniwersalne, przeznaczone do pracy z dowolnym językiem. Na 54 kartach znajdziecie sytuacje z codziennego życia grupy młodych dorosłych, których zobaczycie w różnej scenerii i pogodzie, z różnymi emocjami i podczas różnych czynności, w różnych ubraniach i w towarzystwie różnych przedmiotów. Jeżeli potrzebujecie kart do opisywania i opowiadania, pasujących do tematów, które typowo przerabiacie na lekcjach (jak wygląd, praca, pogoda, jedzenie, pomieszczenia w domu, sport, czy emocje), to StoryBits będą strzałem w dziesiątkę. W najlepszej cenie kupicie je w sklepie Teacher’s Corner.

To jednak nie koniec opowieści o StoryBits. W marcu tego roku ukazała się komiksowa edycja kart StoryBits Comic – duże karty w formacie A5, wyposażone w dymki do pisania dialogów i powierzchnię suchościeralną. Te karty również kupisz w naszym sklepie.

Już jesienią ukaże się kolejna, zupełnie nowa wersja kart StoryBits. Informacje o nowościach z tej serii możecie śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie StoryBits.

uniwersalne karty do nauki jezyków

Milowe

Milowe

Kolejne karty obrazkowe. Tym razem są to niezwykłe karty metaforyczne opracowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Piękne rysunki malowane suchymi pastelami są nie tylko przyjazne dla oka dziecka, ale również wspierają rozwój dużej i małej motoryki. I – co najważniejsze z punktu widzenia nauczyciela języków – idealnie nadają się do opisywania codziennych sytuacji i emocji, a także zabaw w prawda-fałsz, skojarzenia, wymyślania tytułów, a nawet budowania historii z użyciem jednej lub wielu kart.

Karty Milowe kupicie online w sklepie kreatywnego nauczyciela.

Chyba śnisz

Chyba śnisz

Ostatnia karcianka, którą chcę wam polecić, to świetna rodzinna gierka Chyba śnisz. Pudełko tej gry zawiera aż 156 kart obrazkowych! Są to proste rysunki przedstawiające pojedyncze przedmioty codziennego użytku (lampa, mapa, części garderoby) oraz inne elementy otaczającej nas rzeczywistości i mniej lub bardziej abstrakcyjne pojęcia. Jeżeli do tej pory przed lekcjami wycinaliście z gazet obrazki ilustrujące proste słownictwo specjalnie dla swoich uczniów, porzućcie nożyczki i chwyćcie za karty z gry Chyba śnisz, a już nigdy nie powrócicie do wycinania.

Co więcej, ta gra daje wam dodatkowo możliwość wprowadzenia na swoje lekcje – zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi – bardzo przyjemnej zabawy w opowiadanie historyjek. Zabawa polega na szybkim wykładaniu kart i opowiadaniu historii na czas – do zestawu dołączono klepsydrę. Po przesypaniu się piasku w klepsydrze odwracacie stos kart i próbujecie na podstawie obrazków przypomnieć sobie i opowiedzieć całą historię jeszcze raz. Gwarantowana dobra zabawa, zaangażowanie uczniów i spontaniczne mówienie.

Gra Chyba śnisz czeka na was w sklepie Teacher’s Corner w towarzystwie innych materiałów dla nauczycieli.

Magnetyczna Pizza

Magnetyczna Pizza

A może prosta zabawa dla najmłodszych? W zestawie znajdziesz kolorową pizzę, dwa tosty i 41 magnetycznych składników, które dzieciaki chętnie wykorzystają do komponowania własnych przysmaków. Dzięki tej zabawie twoi mali uczniowie błyskawicznie zapamiętają wszelkie słówka związane z jedzeniem i przygotowywaniem posiłków w dowolnym języku.

Magnetyczną pizzę znajdziesz online w naszym sklepie.

DIY Dice

DIY Dice

Kostki DIY Dice to narzędzie genialne w swojej prostocie. W ekologicznym bawełnianym woreczku znajdziesz 13 drewnianych kostek (jedna duża, dwanaście mniejszych) zabezpieczonych przyjaznym dla środowiska bezbarwnym lakierem.

Otwierasz woreczek i… jeszcze zanim weźmiesz kostki na lekcję masz okazję do zabawy i popisania się kreatywnością! Ścianki kostek są puste, co oznacza, że możesz je zapełnić swoimi własnymi poleceniami (jak narysuj, objaśnij, przetłumacz… do powtórki słownictwa), słówkami (jeżeli np. chcesz żeby uczniowie losowali słówka, spójniki lub konkretne struktury, z którymi będą układać zdania) lub rysunkami, tworząc swoje własne kości opowieści. Jeżeli brakuje ci pomysłów, zawsze możesz dokupić do kompletu DIY Dice zestaw gramatyczno-leksykalnych naklejek w językach angielskim, niemieckim i polskim. Te ostatnie zostały opracowane specjalnie z myślą o lekcjach języka polskiego jako obcego. W przygotowaniu są już naklejki dedykowane nauczycielom języka włoskiego i hiszpańskiego.

Zarówno kostki, jak i naklejki kupisz wyłącznie w sklepie Teacher’s Corner.

uniwersalne kości do nauki języków

Sporo tego, prawda? A myślę, że takich uniwersalnych gier, zabaw i narzędzi edukacyjnych, które można z powodzeniem wykorzystać na lekcji każdego języka, jest jeszcze więcej. Jeżeli znasz ciekawą grę, która mogłaby się przydać wszystkim nauczycielom językowcom, a jakimś cudem nie mamy jej w naszym sklepie, koniecznie daj znać w komentarzach.

Jeśli chcesz nabyć któreś z opisanych powyżej narzędzi w promocyjnej cenie – zachowaj czujność. W przyszłym tygodniu ruszamy bowiem z niesamowitą promocją na nasze bestsellerowe narzędzia nauczycielskie.

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]