W ostatnich miesiącach platformy streamingowe, na których możemy oglądać najróżniejsze seriale, stały się nieodzownymi towarzyszami spędzania wolnego czasu dla wielu z nas. Jak wykorzystać zagraniczne produkcje do nauki języków obcych?
Koronasytuacja mocno ograniczyła nam różnorodność opcji na spędzanie wolnego czasu. Chcąc nie chcąc, musieliśmy zrezygnować ze spotkań w gronie znajomych oraz wypadów/wypraw/wizyt na basen czy na siłownię. Nawet wypożyczenie książki z biblioteki stało się nieco problematyczne.
Wielu z nas postanowiło wykorzystać sytuację do nadrobienia serialowych zaległości. O tym, jak bardzo przeciążone były portale streamingowe, na łamach których możemy zapoznać się z filmowymi i serialowymi produkcjami z całego świata, świadczą chociażby komunikaty wydawane przez takiego Netflixa, który informował o cięciach w jakości w imię płynności przepływu internetowych danych.
Seriale, które tak wielu z nas lubi, mogą być jednak nie tylko przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Mogą one przysłużyć się również naszej językowej edukacji (nie tylko w czasach kwarantanny).
W dzisiejszym artykule przypominamy zatem o tym, jak ważna jest immersja językowa, której można doświadczyć również na domowej kanapie oraz podpowiadamy, jakie seriale wybierać, żeby maksymalnie skorzystać na ich oglądaniu w oryginale.
Pamiętaj o tym, że…
Na początek kilka rad, które pomogą w wybraniu odpowiedniego tytułu i nie zniechęcą do takiej formy zapoznawania się z językiem obcym.
1. Nie od razu Rzym zbudowano
Jeśli oglądanie seriali w oryginale (z ewentualnym dodatkiem oryginalnych napisów) to dla ciebie nowość, zachowaj z tyłu głowy myśl, że na początku mogą pojawić się pewne problemy. I to całkowicie naturalne!
W serialu aktorzy często mówią szybciej i mniej wyraźnie od lektorów, których słuchasz na specjalnych nagraniach w trakcie zajęć języka obcego. Nie pozwól jednak, żeby to cię zniechęciło. Zapewniam, że wystarczy kilka odcinków serialu (zawsze możesz obejrzeć jeden odcinek więcej niż raz), żeby przyzwyczaić się do nowego, bardziej naturalnego tempa wypowiedzi.
Nie bój się również skorzystać z napisów. One nie gryzą. Mogą za to okazać się niezwykle przydatne przy nauce nowych słówek. Jeśli masz na początku problemy ze zrozumieniem wypowiedzi aktorów, napisy będą bardzo pomoce. Później, jeśli chcesz, zawsze możesz powrócić do raz obejrzanego materiału i zobaczyć go ponownie – tym razem bez tekstowego wsparcia.
2. Trzeba mierzyć siły na zamiary
To, moim osobistym zdaniem, jedna z najważniejszych kwestii związanych z wyborem serialowego repertuaru. O co chodzi dokładnie? A no o to, żeby nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Jeśli znasz język obcy na poziomie A2/B1 nie próbuj oglądać serialu, w którym występuje wyrafinowane czy mocno wyspecjalizowane słownictwo. Efekt wyboru niedostosowanej do twojego poziomu produkcji może bowiem skutkować tym, że tylko się zniechęcisz do oglądania.
Dlatego, na początek, zamiast planować oglądanie House of Cards, wybierz lepiej coś lekkiego. Doskonale sprawdzą się seriale przygodowe i te skierowane do młodzieży. Tam podłapiesz nieco „żywego języka”, ale unikniesz utarczek ze specjalistycznymi terminami.
3. Nie wszystko złoto, co się świeci
Nikt dzisiaj nie mówi Mickiewiczem i nie pisze stylem Sienkiewicza. Kiedy patrzymy na swój język ojczysty, jest dla nas oczywistą sprawą, że ten z biegiem lat ewoluuje i wiele słów, niegdyś brylujących na listach wyrazów modnych, obecnie uznawanych jest za archaizmy.
Podobną zależność można spotkać w innych językach. I warto o tym pamiętać, kiedy decydujemy się na wybór serialu. Jeśli bowiem zaczniemy przygodę z oglądaniem od, chociażby, Downton Abbey, możemy się nauczyć wielu słówek, których obecnie… nikt już nie używa w codziennej komunikacji.
4. Twoja frajda jest ważna
Fakt, że chcemy przy okazji oglądania serialu przyswoić kilka nowych słówek i osłuchać się z językiem obcym nie powinien przysłaniać nam bardzo ważnej sprawy – seriale, zazwyczaj, oglądamy dla własnej przyjemności.
Decydując się na wybór konkretnego repertuaru, nie kieruj się jedynie wskazaniami dotyczącymi językowej wartości danej produkcji. Wybierz serial, którego oglądanie sprawi ci frajdę. Dzięki temu jeszcze chętniej spędzisz chwile z językiem!
Co oglądać?
Jak wspomniane zostało wcześniej, wybór repertuaru zależeć powinien od twoich umiejętności oraz tego, co lubisz oglądać. Po prostu! Poniżej polecamy jednak kilka tytułów, które naszym zdaniem są warte zobaczenia.
1. Black Mirror
W tym serialu każdy odcinek to inna opowieść. Doskonale sprawdzi się, jeśli oglądanie seriali w języku obcym to dla ciebie zupełna nowość. Dlaczego? Dlatego, że możesz dawkować sobie kolejne odcinki. Dzięki temu, że nie są one ze sobą fabularnie powiązane, do Black Mirror możesz wrócić nawet po dłuższej przerwie. Ten serial jest dla ciebie szczególnie dobry, jeżeli zależy ci na osłuchaniu się z angielskim, którym mówi się w Wielkiej Brytanii.
2. Pretty Little Liars, Gossip Girl, Vampire Diaries
Te trzy tytuły, należące raczej do kategorii „kobiecych produkcji” sprawdzą się świetnie dla tych, którzy chcieliby osłuchać się z codziennym językiem. Nieskomplikowana fabuła i stosunkowo prosty język sprawiają, że z przyjemnością obejrzą je również osoby, których poziom znajomości angielskiego nie jest zbyt wysoki. Jeśli chcesz nauczyć się prowadzenia swobodnych konwersacji, to seriale dla ciebie!
3. The Crown
To serial, który łączy w sobie dwa niezwykle ważne w trakcie nauki języka aspekty: językowy oraz kulturowy. Dzięki The Crown możesz zbliżyć się do pięknej angielszczyzny wyższych sfer oraz dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o brytyjskiej monarchii.
4. Luther, Sherlock, Broadchurch
To doskonałe seriale dla fanów kryminalnych historii. Pomogą wam otoczyć się językiem angielskim i zapewnią dreszczyk emocji w nudne wieczory.
Dodatkowo, serial Broadchurch umożliwi wam osłuchanie się z pięknym szkockim akcentem Davida Tennanta.
5. House of Cards, Good Wife, Suits, Grey’s Anatomy, House M.D.
To seriale, które napakowane są specjalistycznym słownictwem. Jeśli interesują was zagadnienia z dziedziny prawa lub medycyny – gorąco polecamy.
Które seriale doskonale sprawdzą się twoim zdaniem w trakcie nauki języka? Jakie najbardziej lubisz? Które sprawdziły się u ciebie i chętnie polecisz je swoim znajomym? Koniecznie zostaw nam informację w komentarzu!
Aleksandra Łukasiewicz
Dziennikarka, copywriter, studentka filologii polskiej