12 zabaw na świeżym powietrzu

Po kilku miesiącach spędzonych głównie w domu, każdemu z nas przyda się zdrowa dawka ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz zaangażować swoich młodych podopiecznych w zabawy na dworze, koniecznie sprawdź naszą listę 12 zabaw, które z pewnością przypadną do gustu młodszym i nieco starszym dzieciakom.

Większość z nas, po kilku miesiącach w zamknięciu i izolacji, odczuwa potrzebę spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Pogoda, po częstych opadach deszczu, w końcu zaczęła nas nieco rozpieszczać. To idealny moment, żeby ruszyć się z kanapy i oddać wszelkim przyjemnym aktywnościom. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie zachęcić dzieciaki do spędzania większej ilości czasu na dworze, koniecznie zapoznaj się z naszą listą 12 gier i zabaw.  

I pamiętaj – proponowane przez nas zabawy doskonale sprawdzą się w wielu miejscach. Możesz bawić się wspólnie ze swoimi dziećmi w zaciszu własnego podwórka, z podopiecznymi na obozach oraz w trakcie wrześniowych zajęć na świeżym powietrzu.

Ruch to zdrowie

Aktywność fizyczna jest elementem niezwykle ważnym dla rozwoju dziecka. Odpowiednia dawka ruchu wpływa pozytywnie na przemianę materii i krążenie oraz zwiększa wydolność naszych płuc. Dodatkowo ćwiczenia wpływają pozytywnie na kształtowanie prawidłowej postawy całego ciała – co jest niezwykle ważne, po miesiącach nauki i pracy online.

12 zabaw na świeżym powietrzu

Oto nasza lista 12 świetnych zabaw. Niektóre z proponowanych przez nas aktywności to klasyki, które znasz zapewne jeszcze z własnego dzieciństwa!

1. Tor przeszkód

Przygotowując tę zabawę możesz wykorzystać naturalne elementy występujące w otoczeniu, lub dokonać własnej aranżacji przestrzeni z wykorzystaniem mat, tyczek, kartonów czy lin. 

Najważniejsze jest, żeby zapewnić dzieciom przestrzeń, w której będą mogły biegać, skakać czy czołgać się. 

Żeby uatrakcyjnić pokonywanie toru przeszkód, możesz zaproponować dziecku mierzenie czasu i bicie własnych rekordów. Jeśli na przygotowanym torze przeszkód będzie szaleć więcej dzieci, możesz zaproponować zawody – indywidualne lub drużynowe. 

2. Zbijak

Ta klasyczna zabawa doskonale sprawdzi się w przypadku większej grupy dzieci.

Jej zasady są banalnie proste. Wszystko, czego potrzebują twoi podopieczni, żeby zagrać w zbijaka, to kawałek wolnej przestrzeni oraz piłka. 

Zabawa ta posiada oczywiście wiele wariantów. Najprostszy z nich zakłada, że jeden z graczy rzuca piłką, próbując trafić pozostałych uczestników zabawy. Jeśli piłka trafi do celu – osoba trafiona zamienia się miejscami z osobą rzucającą.

3. Głupi Jaś

To zabawa, która wymaga minimum trzech uczestników oraz piłki. 

Jedna osoba z grupy zostaje wyznaczona na “głupiego Jasia”. Jej zadaniem jest złapanie piłki, którą będą rzucać między sobą pozostali uczestnicy zabawy. Jeśli Jasiowi uda się przechwycić piłkę, jego miejsce zajmuje ten z graczy, który pozwolił na schwytanie piłki.

4. Przeciąganie liny

Przeciąganie liny doskonale sprawdzi się zarówno jako zabawa drużynowa, jak i w formie pojedynku. Jedyne, czego potrzeba, aby przeprowadzić tę zabawę to długa, minimum dwumetrowa lina z oznaczonym środkiem. 

Uczestnicy zabawy muszą stanąć naprzeciwko siebie i chwycić za końce liny. Ich zadaniem jest przeciągnięcie oznaczonego środka sznura na swoją stronę.

5. Poszukiwanie skarbów

Ta zabawa może się odbyć w dwóch wariantach. 

Pierwszy, prostszy, ogranicza się do dawania wskazówek na temat położenia ukrytego w ogrodzie skarbu na zasadzie “ciepło – zimno”. 

W drugim, nieco bardziej skomplikowanym wariancie, konieczne będzie przygotowanie specjalnej mapy dla poszukiwaczy skarbów albo stworzenie szeregu wskazówek, które pomogą zlokalizować miejsce ukrycia kosztowności. 

Dobra zabawa dla dużych i małych gwarantowana!

6. Nurkowanie po skarby

Jeśli macie w ogrodzie basen, możecie wykorzystać go do zabawy w nurkowanie po skarby! W roli skarbów najlepiej sprawdzą się niewielkie kamyczki lub monety, które umieścimy na dnie zbiornika.

Zadaniem uczestników zabawy jest zanurkowanie i wyłowienie skarbu.

Jeśli basen, który posiadacie jest niewielki i nie daje możliwości zanurkowania, możecie zmienić nieco zasady tej zabawy i puścić na wodę owoce np. jabłka, które uczestnicy będą musieli wyłowić bez użycia rąk!

Ta zabawa sprawdzi się doskonale w upalne, letnie dni.

7. Rzut do celu

Żeby przygotować tę zabawę, musisz znaleźć piłkę oraz kilka kawałków sznurka (jeśli gra ma odbyć się na trawie) lub kawałek kolorowej kredy (jeśli planujecie grać na kostce brukowej lub betonie).

Przed przystąpieniem do zabawy przygotuj cele rozmieszczone w różnej odległości od miejsca, które zajmować będą gracze. Do ich oznaczenia możesz wykorzystać wspomniane wcześniej akcesoria.

Jeśli chcesz zorganizować dla uczestników zabawy mini zawody, możesz każdemu z celów przypisać określoną liczbę punktów za trafienie.

Kiedy już wszystko będzie gotowe, pozostaje tylko chwycić piłkę i rzucać!

8. Zabawa w chowanego

Zabawa w chowanego to prawdziwy klasyk. My się w nią bawiliśmy, bawili się w nią nasi rodzice oraz dziadkowie. I nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w chowanego bawiły się również nasze dzieci. Im też na pewno się to spodoba!

Zasad tej zabawy chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, prawda?

9. Gra w szczura

Uczestnicy tej zabawy potrzebują jedynie kawałka liny lub skakanki.

Zadaniem jednego z graczy jest rozkręcenie liny w taki sposób, żeby sznur robił koła wokół osoby rozkręcającej, jak najbliżej ziemi. Pozostali uczestnicy zabawy muszą przeskakiwać nad nadlatującym w ich stronę sznurem. Jeśli ktoś zostanie trafiony – przegrywa i zajmuje miejsce osoby odpowiedzialnej za wprowadzenie sznura w ruch.

10. Ciuciubabka

Ciuciubabka, to jedna z tych zabaw, które z pewnością doskonale znasz ze swojego dzieciństwa.

Zasady – niezmiennie – są bardzo proste. Jedyną rzeczą, której będziesz potrzebować do rozpoczęcia zabawy jest chusta lub opaska, która pozwoli zasłonić oczy osobie, będącej Ciuciubabką.

Wyznaczona przez uczestników osoba przewiązuje sobie oczy. Pozostali stają w koło i okazjonalnym nawoływaniem lub poprzez dotyk zdradzają swoje położenie Ciuciubabce. Zadaniem osoby, która ma zasłonięte oczy, jest złapanie kogoś z pozostałych uczestników zabawy.

W zależności od ustaleń – osoba, która została złapana jako pierwsza lub jako ostatnia – zajmuje w następnej rundzie miejsce Ciuciubabki.

11. Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!

Zabawa w Babę Jagę to doskonała, klasyczna zabawa ruchowa.

Jeden z uczestników wyznaczony zostaje na Babę Jagę. Ustawia się on plecami do pozostałych osób. W czasie, kiedy Baba Jaga nie zwraca uwagi na inne osoby znajdujące się w okolicy, mogą one przechadzać się, biegać lub skakać. Kiedy jednak Baba Jaga wypowie magiczne słowa: „Baba Jaga patrzy!” wszyscy muszą zatrzymać się w bezruchu.

Osoba, której nie uda się zatrzymać na czas, lub która poruszy się w momencie, gdy Baba Jaga będzie obserwować, przegrywa i zostaje nową Babą Jagą.

12. Rysowanie potwora

O tej zabawie, w formie papierowej, wspominaliśmy w jednej z naszych Inspiracji. Dzisiaj proponujemy przeniesienie jej na większy format z pomocą kolorowej kredy!

Zadaniem uczestników jest narysowanie potwora, który będzie wspólnym dziełem wszystkich osób biorących udział w zabawie.

Zanim twoi podopieczni przystąpią do rysowania, ustal za jaką część ciała potwora każdy będzie odpowiedzialny – kto narysuje głowę, kto tułów, kto ręce, a kto nogi.

Żeby urozmaicić zabawę, możesz na karteczkach wypisać liczby od 1 do 10 i losować je na każdym etapie. Wylosowana liczba będzie oznaczać ile rąk, nóg, oczu czy czułków powinien posiadać tworzony przez uczestników zabawy potwór. 

Autorka Aleksandra

Aleksandra Łukasiewicz

Dziennikarka, copywriter, studentka filologii polskiej

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]