polskie miasta kreatywne wyr

Polskie Miasta Kreatywne – cel wyprawy o walorze edukacyjnym

Czy wiecie, co łączy Kraków, Katowice, Łódź i Wrocław? Wszystkie te miasta należą do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Czym jest Sieć, czym wyróżniły się cztery polskie miasta i na co warto zwrócić uwagę odwiedzając je?

Zamek na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Kazimierz Dolny, Gdańsk, Toruń… Są pewne lokacje, które uczniowie nie raz odwiedzili w trakcie szkolnych wycieczek. Co etap kształcenia, to wycieczka w jedno z doskonale znanych miejsc. Polskie miasta, chociaż piękne, mogą się opatrzeć tym, którzy odwiedzali je kilkakrotnie. Uczniom i nauczycielom. Ta druga grupa może czuć się szczególnie znużona powtarzalnością motywów szkolnej wycieczki. W końcu nauczyciele raz za razem podróżują z kolejnymi rocznikami swoich podopiecznych. Jeśli masz dość odwiedzanych rok po roku miejsc i chcesz poznać znane już sobie miasta w zupełnie nowym wymiarze, przychodzimy z pomocą!

Kraków, Katowice, Łódź i Wrocław polecają się serdecznie twojej uwadze jako cel nowoczesnych szkolnych wycieczek. Te cztery miasta niewątpliwie mogą pochwalić się bogatą i ciekawą historią oraz malowniczymi widokami. To jednak nie wszystko! Ich bogata działalność na rzecz kultury została doceniona przez UNESCO przyznaniem tytułów Miasta Kreatywnego.

Zastanawiasz się, czym jest Sieć Miast Kreatywnych? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO

Program Sieci Miast Kreatywnych powstał w roku 2004. Jego celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju miast, w których życiu aspekt kulturalny odgrywa szczególną rolę oraz zwiększenie wśród mieszkańców danego rejonu świadomości znaczenia kultury i jej wpływu na różne sfery życia społecznego. Obecnie tytuły Miasta Kreatywnego przyznawane są w siedmiu dziedzinach: rzemiosło i sztuka ludowa, wzornictwo, film, gastronomia, literatura, muzyka oraz sztuka mediów. Czy wiecie, w jakich dziedzinach wyróżnione zostały nasze miasta?

Kraków, miasto literatury

Kojarzysz Kraków głównie z siedzibą dawnych królów Polski, Smokiem Wawelskim oraz przepięknym rynkiem Starego Miasta? Jeśli tak, to czas najwyższy spojrzeć na to miasto z nowej perspektywy. Dawna stolica Polski jest bowiem jednym z głównych ośrodków życia literackiego w naszym kraju. W trakcie wycieczki do Krakowa twoi uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję poobcować ze sztuką pisania w jej tradycyjnym i nowoczesnym wymiarze oraz przekonają się, że literatura to nie tylko dzieła wielkich wieszczów omawiane na lekcjach języka polskiego.

Kraków jest miastem, które jako pierwsze w Polsce uzyskało tytuł Miasta Kreatywnego. Swoje wyróżnienie otrzymał w dziedzinie wspomnianej już wcześniej literatury w roku 2013.

Wśród wybitnych postaci związanych z Krakowem i literaturą znajdziemy między innymi takich polskich twórców jak Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem.

Jakie literackie atrakcje czekają na ciebie w Krakowie?

polskie miasta kreatywne

Przede wszystkim liczne festiwal literackie. Wśród nich takie wydarzenia jak Festiwal Conrada, poetyki Festiwal Miłosza, Festiwal Literatury dla Dzieci czy Festiwal Non-Fiction.

Dla tych, którzy czują w sobie pisarską smykałkę, miasto przygotowało bogatą ofertę kursów kreatywnego pisania. Nie brakuje tu również warsztatów edukacyjnych oraz ciekawych inicjatyw skierowanych do dzieci i młodzieży.

Odwiedzając Kraków, możesz wziąć też udział w licznych targach książki, czy wydarzeniach, takich jak plenerowe kiermasze antykwaryczne.

W Krakowie organizowany jest także coroczny plebiscyt na księgarnię roku.

Miasto angażuje się ponadto w wiele programów społecznych mających promować czytelnictwo. Wśród nich znalazł się program Szkoła Czytania, który ma na celu zwiększenie czytelnictwa wśród grup o szczególnie ograniczonym dostępie do wartościowej i rozwijającej wyobraźnię literatury.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o organizowanych w Krakowie literackich wydarzeniach oraz miejscach związanych z literaturą i jej bogatą historią, zajrzyj na stronę miastoliteratury.pl, gdzie znajdziesz aktualne informacje o literackim życiu Krakowa.

Katowice, miasto muzyki

Twoi uczniowie kojarzą Śląsk głównie z kopalniami węgla i przemysłem ciężkim? Czas pokazać im, że jest zupełnie inaczej! Katowice są bowiem centrum muzycznego życia Polski. To tutaj każda muzykalna dusza znajdzie coś dla siebie! Niezależnie od tego, jakie dźwięki lubią twoi podopieczni, w Katowicach każdy odnajdzie swoją nutę.

Katowice zostały wyróżnione tytułem Miasta Kreatywnego w dziedzinie muzyki w roku 2015. Komisja UNESCO doceniła intensywność i różnorodność życia muzycznego Katowic oraz bogatą twórczość artystów z nim związanych. Niemałą rolę odegrała również imponująca infrastruktura miejska, przyjazna twórcom oraz mieszkańcom Katowic.

Katowice mogą pochwalić się długą historią związaną z muzyką. W mieście, niemal nieprzerwanie od ponad 100 lat, działają chóry, orkiestry dęte oraz grupy i stowarzyszenia zrzeszające osoby o muzykalnej duszy. Absolwentami Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego są takie muzyczne sławy jak Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki czy Krystian Zimerman.

poslkie miasta kreatywne muzyka

Jeśli zdecydujesz się na odwiedzenie Katowic, swoją przygodę w tym mieście zacznij od „Strefy Kultury”, która stanowi doskonały przykład na to, jak w kreatywny sposób można zrewitalizować tereny przemysłowe. W jej obrębie znajdują się takie ważne dla miasta obiekty jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Hala widowiskowo-sportowa „Spodek”.

Miejscami, które również warto zobaczyć w Katowicach są Filharmonia Śląska oraz Pałac Młodzieży, w którym młodzi mieszkańcy Katowic mogą rozwijać swoje zainteresowania i talenty (nie tylko muzyczne).

Jeśli zaś interesuje cię historia pewnych specyficznych instrumentów muzycznych, odwiedź Muzeum Organów Śląskich.

Wizyta w Katowicach może stanowić również doskonałą okazję do obcowania z muzyką na żywo. W mieście organizowanych jest wiele festiwali. Wśród nich chociażby cieszący się dużą popularnością OFF Festival, który zachwyci wszystkich fanów muzyki alternatywnej, Tauron Nowa Muzyka, na którym usłyszeć można melodie z pogranicza jazzu, elektroniki i muzyki tanecznej oraz sławetny Rawa Blues.

Najświeższe informacje dotyczące muzycznego życia Katowic znaleźć możesz na stronie katowicemusic.com.

Łódź, miasto filmu

Jeśli twoi uczniowie chcą związać swoją przyszłość ze światem filmu i sztuki filmowej, Łódź jest miastem, które musisz im pokazać. Nawet jeżeli kariera aktorska nie jest ich marzeniem, to z pewnością liczne warsztaty filmowe, które oferuje miasto, zapewnią solidną dawkę wiedzy, dobrej zabawy i rozbudzą kreatywność twoich podopiecznych! 

Łódź to miasto, które z czystym sumieniem możemy nazwać filmową stolicą Polski. Silne związki Łodzi z kinematografią doceniła również komisja UNESCO, która w roku 2017 ogłosiła Łódź trzecim Miastem Kreatywnym w naszym kraju.

Jak na prawdziwą filmową stolicę przystało, Łódź może pochwalić się niezwykle bogatą ofertą edukacyjną, skierowaną do tych wszystkich, którzy chcieliby związać swoją przyszłość zawodową z branżą filmową. W doskonale znanej wszystkim Polakom Łódzkiej Szkole Filmowej kształcić się mogą przyszli reżyserzy, operatorzy, aktorzy i producenci filmowi. Osoby zainteresowane tworzeniem rekwizytów, kostiumów i scenografii mogą skierować swoje kroki do Akademii Sztuk Pięknych. Łódzka Akademia Muzyczna oferuje zaś studia w zakresie komponowania muzyki filmowej, produkcji dźwięku oraz muzyki w mediach. Osoby zainteresowane studiami filmoznawczymi doskonale odnajdą się w Zakładzie Historii i Teorii Filmu, działającym na Uniwersytecie Łódzkim.

polskie miasta kreatywne

Jeśli chcesz poznać filmową Łódź od strony turystycznej, udaj się na ulicę Piotrkowską, gdzie znajdziesz tworzoną od 1998 roku Łódzką Aleję Sław, na której obecnie znajduje się przeszło 70 gwiazd stanowiących trybut dla najwybitniejszych twórców polskiej kinematografii.

W Narodowym Centrum Kultury Filmowej możesz zobaczyć ekspozycje związane ze sztuką filmową oraz wziąć udział w warsztatach filmowych. Jeśli zaś interesuje cię historia filmu, miejscem odpowiednim dla ciebie będzie Muzeum Kinematografii, gdzie znajdziecie szeroką kolekcję zabytków z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Tam również możecie przyjrzeć się niezwykle ciekawym urządzeniom z okresu poprzedzającego film.

Wszyscy fani polskich animacji powinni zawitać do Muzeum Animacji Se-ma-for. Tam właśnie można podziwiać lalki oraz fragmenty scenografii z wyprodukowanych w Łodzi filmów animowanych. Muzeum ma również w swojej ofercie warsztaty filmowe. No i pamiętaj – jeśli wśród twoich uczniów znajdują się fani polskich bajek, niech czujnie rozglądają się po mieście! W Łodzi zorganizowano bowiem Szlak Łodzi Bajkowej, w ramach którego można podziwiać figury bohaterów bajek, których pokochały całe pokolenia Polaków.

Informacje o organizowanych w Łodzi filmowych wydarzeniach możesz znaleźć na lodzcityoffilm.com.

Wrocław, miasto literatury

Rok 2019 był dla Wrocławia rokiem sukcesów związanych z literaturą. Najpierw związana z miastem Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, a następnie miasto zostało docenione przez UNESCO i włączone do Sieci Miast Kreatywnych.

W swoich działaniach związanych z literaturą, Wrocław stawia na promowanie czytelnictwa oraz integrację mieszkańców.

Odwiedzając Wrocław możesz wziąć udział w takich literackich wydarzeniach jak Wrocławskie Targi Dobrej Książki organizowane w Hali Stulecia czy Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Miasto organizuje również liczne wieczory poetyckie oraz spotkania z mniej i bardziej znanymi osobistościami ze świata literatury.

Jakie jeszcze inicjatywy i atrakcje przygotuje dla nas Wrocław i kierujący projektem Miasta Kreatywnego Wrocławski Dom Literatury – zobaczymy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z literackimi newsami z Wrocławia, odwiedź stronę wroclaw.pl.

Koniecznie daj znać w komentarzach, które Miasta Kreatywne już znasz, a których zwiedzanie dopiero przed tobą.

Czy wiecie, co łączy Kraków, Katowice, Łódź i Wrocław? Wszystkie te miasta należą do prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Czym jest Sieć, czym wyróżniły się cztery polskie miasta i na co warto zwrócić uwagę odwiedzając je?

Zamek na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Kazimierz Dolny, Gdańsk, Toruń… Są pewne lokacje, które uczniowie nie raz odwiedzili w trakcie szkolnych wycieczek. Co etap kształcenia, to wycieczka w jedno z doskonale znanych miejsc. Polskie miasta, chociaż piękne, mogą się opatrzeć tym, którzy odwiedzali je kilkakrotnie. Uczniom i nauczycielom. Ta druga grupa może czuć się szczególnie znużona powtarzalnością motywów szkolnej wycieczki. W końcu nauczyciele raz za razem podróżują z kolejnymi rocznikami swoich podopiecznych. Jeśli masz dość odwiedzanych rok po roku miejsc i chcesz poznać znane już sobie miasta w zupełnie nowym wymiarze, przychodzimy z pomocą!

Kraków, Katowice, Łódź i Wrocław polecają się serdecznie twojej uwadze jako cel nowoczesnych szkolnych wycieczek. Te cztery miasta niewątpliwie mogą pochwalić się bogatą i ciekawą historią oraz malowniczymi widokami. To jednak nie wszystko! Ich bogata działalność na rzecz kultury została doceniona przez UNESCO przyznaniem tytułów Miasta Kreatywnego.

Zastanawiasz się, czym jest Sieć Miast Kreatywnych? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO

Program Sieci Miast Kreatywnych powstał w roku 2004. Jego celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju miast, w których życiu aspekt kulturalny odgrywa szczególną rolę oraz zwiększenie wśród mieszkańców danego rejonu świadomości znaczenia kultury i jej wpływu na różne sfery życia społecznego. Obecnie tytuły Miasta Kreatywnego przyznawane są w siedmiu dziedzinach: rzemiosło i sztuka ludowa, wzornictwo, film, gastronomia, literatura, muzyka oraz sztuka mediów. Czy wiecie, w jakich dziedzinach wyróżnione zostały nasze miasta?

Kraków, miasto literatury

Kojarzysz Kraków głównie z siedzibą dawnych królów Polski, Smokiem Wawelskim oraz przepięknym rynkiem Starego Miasta? Jeśli tak, to czas najwyższy spojrzeć na to miasto z nowej perspektywy. Dawna stolica Polski jest bowiem jednym z głównych ośrodków życia literackiego w naszym kraju. W trakcie wycieczki do Krakowa twoi uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję poobcować ze sztuką pisania w jej tradycyjnym i nowoczesnym wymiarze oraz przekonają się, że literatura to nie tylko dzieła wielkich wieszczów omawiane na lekcjach języka polskiego.

Kraków jest miastem, które jako pierwsze w Polsce uzyskało tytuł Miasta Kreatywnego. Swoje wyróżnienie otrzymał w dziedzinie wspomnianej już wcześniej literatury w roku 2013.

Wśród wybitnych postaci związanych z Krakowem i literaturą znajdziemy między innymi takich polskich twórców jak Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem.

Jakie literackie atrakcje czekają na ciebie w Krakowie?

polskie miasta kreatywne

Przede wszystkim liczne festiwal literackie. Wśród nich takie wydarzenia jak Festiwal Conrada, poetyki Festiwal Miłosza, Festiwal Literatury dla Dzieci czy Festiwal Non-Fiction.

Dla tych, którzy czują w sobie pisarską smykałkę, miasto przygotowało bogatą ofertę kursów kreatywnego pisania. Nie brakuje tu również warsztatów edukacyjnych oraz ciekawych inicjatyw skierowanych do dzieci i młodzieży.

Odwiedzając Kraków, możesz wziąć też udział w licznych targach książki, czy wydarzeniach, takich jak plenerowe kiermasze antykwaryczne.

W Krakowie organizowany jest także coroczny plebiscyt na księgarnię roku.

Miasto angażuje się ponadto w wiele programów społecznych mających promować czytelnictwo. Wśród nich znalazł się program Szkoła Czytania, który ma na celu zwiększenie czytelnictwa wśród grup o szczególnie ograniczonym dostępie do wartościowej i rozwijającej wyobraźnię literatury.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o organizowanych w Krakowie literackich wydarzeniach oraz miejscach związanych z literaturą i jej bogatą historią, zajrzyj na stronę miastoliteratury.pl, gdzie znajdziesz aktualne informacje o literackim życiu Krakowa.

Katowice, miasto muzyki

Twoi uczniowie kojarzą Śląsk głównie z kopalniami węgla i przemysłem ciężkim? Czas pokazać im, że jest zupełnie inaczej! Katowice są bowiem centrum muzycznego życia Polski. To tutaj każda muzykalna dusza znajdzie coś dla siebie! Niezależnie od tego, jakie dźwięki lubią twoi podopieczni, w Katowicach każdy odnajdzie swoją nutę.

Katowice zostały wyróżnione tytułem Miasta Kreatywnego w dziedzinie muzyki w roku 2015. Komisja UNESCO doceniła intensywność i różnorodność życia muzycznego Katowic oraz bogatą twórczość artystów z nim związanych. Niemałą rolę odegrała również imponująca infrastruktura miejska, przyjazna twórcom oraz mieszkańcom Katowic.

Katowice mogą pochwalić się długą historią związaną z muzyką. W mieście, niemal nieprzerwanie od ponad 100 lat, działają chóry, orkiestry dęte oraz grupy i stowarzyszenia zrzeszające osoby o muzykalnej duszy. Absolwentami Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego są takie muzyczne sławy jak Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki czy Krystian Zimerman.

poslkie miasta kreatywne muzyka

Jeśli zdecydujesz się na odwiedzenie Katowic, swoją przygodę w tym mieście zacznij od „Strefy Kultury”, która stanowi doskonały przykład na to, jak w kreatywny sposób można zrewitalizować tereny przemysłowe. W jej obrębie znajdują się takie ważne dla miasta obiekty jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Hala widowiskowo-sportowa „Spodek”.

Miejscami, które również warto zobaczyć w Katowicach są Filharmonia Śląska oraz Pałac Młodzieży, w którym młodzi mieszkańcy Katowic mogą rozwijać swoje zainteresowania i talenty (nie tylko muzyczne).

Jeśli zaś interesuje cię historia pewnych specyficznych instrumentów muzycznych, odwiedź Muzeum Organów Śląskich.

Wizyta w Katowicach może stanowić również doskonałą okazję do obcowania z muzyką na żywo. W mieście organizowanych jest wiele festiwali. Wśród nich chociażby cieszący się dużą popularnością OFF Festival, który zachwyci wszystkich fanów muzyki alternatywnej, Tauron Nowa Muzyka, na którym usłyszeć można melodie z pogranicza jazzu, elektroniki i muzyki tanecznej oraz sławetny Rawa Blues.

Najświeższe informacje dotyczące muzycznego życia Katowic znaleźć możesz na stronie katowicemusic.com.

Łódź, miasto filmu

Jeśli twoi uczniowie chcą związać swoją przyszłość ze światem filmu i sztuki filmowej, Łódź jest miastem, które musisz im pokazać. Nawet jeżeli kariera aktorska nie jest ich marzeniem, to z pewnością liczne warsztaty filmowe, które oferuje miasto, zapewnią solidną dawkę wiedzy, dobrej zabawy i rozbudzą kreatywność twoich podopiecznych! 

Łódź to miasto, które z czystym sumieniem możemy nazwać filmową stolicą Polski. Silne związki Łodzi z kinematografią doceniła również komisja UNESCO, która w roku 2017 ogłosiła Łódź trzecim Miastem Kreatywnym w naszym kraju.

Jak na prawdziwą filmową stolicę przystało, Łódź może pochwalić się niezwykle bogatą ofertą edukacyjną, skierowaną do tych wszystkich, którzy chcieliby związać swoją przyszłość zawodową z branżą filmową. W doskonale znanej wszystkim Polakom Łódzkiej Szkole Filmowej kształcić się mogą przyszli reżyserzy, operatorzy, aktorzy i producenci filmowi. Osoby zainteresowane tworzeniem rekwizytów, kostiumów i scenografii mogą skierować swoje kroki do Akademii Sztuk Pięknych. Łódzka Akademia Muzyczna oferuje zaś studia w zakresie komponowania muzyki filmowej, produkcji dźwięku oraz muzyki w mediach. Osoby zainteresowane studiami filmoznawczymi doskonale odnajdą się w Zakładzie Historii i Teorii Filmu, działającym na Uniwersytecie Łódzkim.

polskie miasta kreatywne

Jeśli chcesz poznać filmową Łódź od strony turystycznej, udaj się na ulicę Piotrkowską, gdzie znajdziesz tworzoną od 1998 roku Łódzką Aleję Sław, na której obecnie znajduje się przeszło 70 gwiazd stanowiących trybut dla najwybitniejszych twórców polskiej kinematografii.

W Narodowym Centrum Kultury Filmowej możesz zobaczyć ekspozycje związane ze sztuką filmową oraz wziąć udział w warsztatach filmowych. Jeśli zaś interesuje cię historia filmu, miejscem odpowiednim dla ciebie będzie Muzeum Kinematografii, gdzie znajdziecie szeroką kolekcję zabytków z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Tam również możecie przyjrzeć się niezwykle ciekawym urządzeniom z okresu poprzedzającego film.

Wszyscy fani polskich animacji powinni zawitać do Muzeum Animacji Se-ma-for. Tam właśnie można podziwiać lalki oraz fragmenty scenografii z wyprodukowanych w Łodzi filmów animowanych. Muzeum ma również w swojej ofercie warsztaty filmowe. No i pamiętaj – jeśli wśród twoich uczniów znajdują się fani polskich bajek, niech czujnie rozglądają się po mieście! W Łodzi zorganizowano bowiem Szlak Łodzi Bajkowej, w ramach którego można podziwiać figury bohaterów bajek, których pokochały całe pokolenia Polaków.

Informacje o organizowanych w Łodzi filmowych wydarzeniach możesz znaleźć na lodzcityoffilm.com.

Wrocław, miasto literatury

Rok 2019 był dla Wrocławia rokiem sukcesów związanych z literaturą. Najpierw związana z miastem Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla, a następnie miasto zostało docenione przez UNESCO i włączone do Sieci Miast Kreatywnych.

W swoich działaniach związanych z literaturą, Wrocław stawia na promowanie czytelnictwa oraz integrację mieszkańców.

Odwiedzając Wrocław możesz wziąć udział w takich literackich wydarzeniach jak Wrocławskie Targi Dobrej Książki organizowane w Hali Stulecia czy Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Miasto organizuje również liczne wieczory poetyckie oraz spotkania z mniej i bardziej znanymi osobistościami ze świata literatury.

Jakie jeszcze inicjatywy i atrakcje przygotuje dla nas Wrocław i kierujący projektem Miasta Kreatywnego Wrocławski Dom Literatury – zobaczymy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z literackimi newsami z Wrocławia, odwiedź stronę wroclaw.pl.

Koniecznie daj znać w komentarzach, które Miasta Kreatywne już znasz, a których zwiedzanie dopiero przed tobą.

Autorka Aleksandra

Aleksandra Łukasiewicz

Dziennikarka, copywriter, studentka filologii polskiej

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]