Kreatywne pisanie – zestaw ćwiczeń na poprawę umiejętności

Umiejętność wyrażania myśli za pomocą słowa pisanego jest dzisiaj niezwykle cenna. Jeśli czujesz, że twój warsztat pisarski daleki jest od ideału i chcesz zmienić ten stan rzeczy, chwytaj za pióro i bierz się do wykonywania zadań na kreatywne pisanie!

Kiedy ktoś mówi mi, że sztuka pisania odeszła już dawno do lamusa, uśmiecham się jedynie pobłażliwie. Dlaczego? Dlatego, że moim zdaniem, w dobie Facebooka, Instagrama i licznych komunikatorów internetowych, umiejętność zbudowania za pomocą słowa pisanego jasnego i zrozumiałego dla innych przekazu jest niezwykle ważna dla skutecznej komunikacji. 

I spokojnie, nie twierdzę, że każdy powinien teraz pisać niczym jegomość aspirujący do zostania kolejnym noblistą z dziedziny literatury. Jeśli jednak uważasz, że umiejętność budowania składnych i zrozumiałych zdań jest całkowicie zbędna, przypomnij sobie, kiedy ostatnio, czytając post na Facebooku, pomyślałeś: o matko, tego nie da się zrozumieć!

Lepiej znaczy szybciej

Często śmiejemy się, że korzystając z pewnych usług, musimy zdecydować się, czy chcemy mieć coś zrobione szybko, czy dobrze. Z pisaniem i komunikacją za pomocą słowa pisanego, ta zależność nieco nam się zmienia. Często bowiem dobrze = szybko. 

Co mam dokładnie na myśli?

To, że umiejętność budowania jasnych i zrozumiałych dla drugiej strony komunikatów umożliwia nam przeprowadzenie szybkiej i skutecznej komunikacji. Im mniej nieporozumień, niejasności i miejsc wymagających doprecyzowania, tym szybciej załatwimy sprawę, na której nam zależy.

Kreatywne pisanie tylko dla dzieci?

Na nasze szczęście pisanie – podobnie jak wiele innych umiejętności – można ćwiczyć. Jeśli wcześniej doszło do zaniedbań w tym temacie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić ten stan rzeczy. 

Najprostszą drogą do osiągnięcia zamierzonego celu będzie w tym wypadku wykonywanie ćwiczeń na kreatywne pisanie. 

Jeśli chcesz podszlifować swoje umiejętności, koniecznie zapoznaj się z naszymi propozycjami ćwiczeń. 

Zapewniamy, że sprawdzą się one doskonale – niezależnie od wieku ćwiczącego.

Pisz, ćwicz, udoskonalaj!

Oto nasze zestawienie ćwiczeń, które pomogą ci udoskonalić twój pisarski warsztat!

Za górami, za lasami…

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebować będziesz zestawu kostek Story Cubes. Nie ważne, który z licznych zestawów dla siebie wybierzesz! 

Zanim zabierzesz się za pisanie, wykonaj rzut kostkami. Wylosowane obrazki są trzonem opowieści, którą będziesz pisać. Mogą to być konkretne słowa, mogą to być zjawiska, do których nawiązuje grafika widoczna na ściance kostki. Najważniejsze jest to, żeby wszystkie elementy połączyć w spójną i sensowną całość. 

Pamiętaj, że stworzona przez ciebie historia wcale nie musi być długa!

Co było? Co będzie?

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebować będziesz zdjęcia lub grafiki, na których zobrazowane zostało jakieś konkretne wydarzenie. Tutaj doskonale sprawdzą się takie pomoce jak karty StoryBits, Milowe lub Dixit

Twoim zadaniem jest wylosować jeden obraz z zestawu i na podstawie przedstawionych na nim wydarzeń napisać krótką historię, która będzie opowiadać o tym, co doprowadziło do przedstawionej na karcie sytuacji lub też co wydarzyło się później.

Porozmawiajmy

Do wykonania tego ćwiczenia również będą potrzebne zdjęcia lub karty obrazkowe, na których przedstawione zostały przynajmniej dwie osoby. Tutaj doskonale sprawdzą się karty StoryBits. Szczególnie przydatny może być zestaw StoryBits Comic

Twoim zadaniem jest przyjrzenie się zobrazowanej na karcie sytuacji oraz napisanie dialogu prowadzonego przez przedstawione postaci. 

Za górami, za lasami

Następne w kolejce jest ćwiczenie, które będzie wymagać od ciebie nieco większej wyobraźni. Zanim przystąpisz do pisania przygotuj sobie zestaw kart z obrazkami – im bardziej metaforyczne i baśniowe ilustracje, tym lepiej! Przy tym ćwiczeniu doskonale sprawdzą się karty z gry Dixit

Wybierz kartę ze swojego zestawu. Jest ona ilustracją do dawnej ludowej baśni. Jakiej dokładnie? To zależy tylko od ciebie! Zapisz treść baśni albo jej krótkie streszczenie.

Breaking News!

Po raz kolejny przydadzą nam się zdjęcia i karty z ilustracjami. Wybierz jedną kartę ze swojego kreatywnego przybornika (doskonale sprawdzą się karty StoryBits oraz Milowe). Wylosowana karta nawiązuje do szokującego wydarzenia, które miało miejsce w twojej okolicy. Na podstawie obrazka stwórz krótki, godny portalu informacyjnego opis wydarzenia.

Zabawa słowem

W tym ćwiczeniu twoim zadaniem będzie napisanie historii z wykorzystaniem konkretnych słów kluczy. Słowa do swojej opowieści możesz wybrać ze słownika. Jeśli jednak wolisz zdać się na los, zapisz kilka przypadkowych wyrazów na ściankach DIYdice

Rzuć kostkami i zapisz wylosowane frazy. Następnie, z ich wykorzystaniem, napisz krótkie opowiadanie. W zależności od tego, jak długą i skomplikowaną historię chcesz stworzyć wybierz różną liczbę słów (od 3 do 12).

Wiesz już, jakie ćwiczenia chcesz wykonać? Daj znam znać, które z nich wydaje ci się najciekawsze! 

Jeśli znasz inne ćwiczenia warte uwagi, koniecznie podziel się swoimi pomysłami w komentarzu.

Autorka Aleksandra

Aleksandra Łukasiewicz

Dziennikarka, copywriter, studentka filologii polskiej

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Odkryj więcej...

nauka online

Oczami ucznia – nauczanie online

Nauczanie online to temat rzeka. Wielu nauczycieli dzieliło się już swoimi opiniami na jego temat. Na łamach nauczycielskich blogów i facebookowych grup mówiło się o

Czytaj »
materialy swiateczne

Najlepsze materiały na świąteczną lekcję

Mrozek poszczypał za policzki, gdzieniegdzie śnieg przyprószył, grudzień rozgościł się na kartach kalendarza – sezon przedświąteczny w pełni! Jak sezon przedświąteczny, to i bożonarodzeniowa lekcja

Czytaj »

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]

Zapisz się do newsletter'a

[mailerlite_form form_id=1]